Hiddink neden Türkiye’yi seçti?

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve A Milli Futbol Takımı'nın yeni teknik direktörü Guus Hidink İstanbul'da basın toplantısı düzenledi.

Basn toplantısı başladı ve Hollandalı teknik adamı tanıtan barkovizyon gösterisinden sonra ilk sözü TFF Başkanı Mahmut Özgener aldı.

ÖZGENER: “Bugünkü basın toplantısına 20 yıl aradan sonra bir kez daha aramızda olan Hiddink’e ‘Hoş geldin’ diyerek başlamak istiyorum. Sayın Hiddink’in Fenerbahçe ile başladığı uluslararası kariyerindeki büyük tecrübesini artık milli takım için değerlendirecek olmasını mutlulukla karşılıyorum. Bugüne kadar milli takım için birçok isim adı geçti. Biz, yaptığımız açıklamada “Araştırmamız isimlerle ilgili değil, sistemle ilgilidir” demiştik. O günden bu yana tüm milli takımların sportif yapılanmasını mercek altına aldık. Daha önceki açıklamalarımızda Türk futbolunu büyük başarılar yakalayacak gücü olduğunu ama istikrarı olmadığını belirtmiştik. Bu kapsamda yeni bir yönetim modeli ve planı oluşturduk. Arayışlarımızı bu modele uygun olarak sürdürdük. Milli takımlar teknik direktörlüğünü bu modelin önemli bir parçası olarak konumlandırdık. Bugün de bu modelin en önemli oarçasıyla bir araya geldik.

“YENİ DÖNEM BAŞLIYOR”

Belçika maçından sonra yaptığımız açıklamada “Yeni teknik adamımız bizi uluslararası başarıya götürecek ve bu başarıyı daimi kılacak bir isim olacaktır” demiştik. Şu an bu hedeflere bizi taşıyacağını düşündüğümüz bir isimle yan yanayız. Federasyon olarak yeni teknik direktörümüzle el ele vererek istikrarlı başarılar için çalışacağız. Kendisine de güvenimiz sonsuz. Türk futbolu için çok önemli bir süreç sona erdi. Bugünden itibaren yeni bir dönem başlıyor. Artık sadece kişilere ve onların yeteneklerine bağlı bir model yok. Yakalanacak istikrarlı başarıların futbolun tamamına yansıyacağı görüşündeyiz. Bu yüzden herkesi birlikte çalışmaya ve teknik ekibimize destek olmaya çağırıyoruz. Yeni dönemde tüm sevinçleri birlikte yaşamak adına futbol ailesini desteğe davet ediyorum.”

Mahmut Özgener’in ardından sözü Guus Hiddink devraldı.

HIDDINK: “Bana gösterilen ilgilen dolayı çok teşekkür ediyorum. Zannediyorum tarihini unutmamak gerekiyor insanların. Ben geçmişimde çok fazla ders aldım. Geleceğe bakmaya da devam etmelisiniz. Türk futbolunun geleceğinin çok iyi olacağını düşünüyorum. Yakın geçmişte yapılanları takip ettim ve gerçekten çok güzel projeler var. Bu projelerden etkilenme sebebim sadece güzel sunumlar değildi. Aynı zamanda toplum ve hükümet tarafından çok büyük bir hevesle karşılandığını gördüm. Bununla ilgili planlar çok umut verici. Türk futbolu çok daha iyi durumlara gelecek. Elimizden gelen en kısa sürece ekibimle birlikte çok güzel bir şekilde çalışmaya başlayacağız.”

TÜRK İNSANININ TUTKUSU GÖREVE GELMEMDE ETKİLİ OLDU

“Eylül ayında başlayacak olan çalışmalarımıza hazırlanıyoruz. “Neden Türkiye?” diye sorabilirsiniz bana. Dünya çapında ülkelerde çalıştım ama bugüne kadar hep hislerime güvendim. İlk olarak Türk futbolundaki bakış açısı nedir bunu düşündüm ikincisi de Türk insanı kendini futbola ne kadar adamış buna bakarım. Burada bütün ülke kendini iyi sonuçlara adamış durumda. En önemli konu insanların tutku ve adanmışlıkları oldu. Buraya gelmeden önce sayın başkan Mahmut beyle konuşmalarım oldu. Bu görevle alakalı hangi isimlerin konuşulduğunu öğrendim. İnanın bana çok önemli isimlerin düşünüldüğü görev bana nasip oldu. İnanın bana çok mutluyum. Bu basın toplantılarının devamı gelecek.”

“BU ATILMIŞ BÜYÜK BİR ADIM”

“Tabi ki 20 yıl önce buradaydım ve sadece kötü anılarım yok. İlk yenilgimiz çok iyi hatırlanıyor herkes tarafından. Bu ülke futbolu çok seviyor ve herkesin çok fazla beklentisi olabiliyor. Benim sadece kötü değil, gerçekten çok güzel anılarım da var. Türkiye’de çok güzel şeylerle karşılaşabiliyorsunuz. Futbolun cilvesi bu. Çok da fazla değişiklik görmedim şimdiye kadar. Bana bunun için zaman verin lütfen. Kulüpler de çok fazla değişti bu zaman içerisinde muhakkak. Çok fazla değişiklik olduğuna eminim ben bunca zaman içerisinde. Profesyonellik oluşmuş durumda Türkiye’de. Biz çok şey değiştirebileceğimize inanıyoruz. Statlarda neler değiştiğine bakacağım. Yönetim tarzları da çok değişti. Bu atılmış çok büyük bir adım.”

“SABRIMI SONUNA KADAR ZORLAYABİLİRİM”

“Aslında sabrım insanların sandığından daha fazla. Ancak insanlar başarılı sonuçları ilk günden görmek istiyorlar. Ben de bu sonuçları hemen elde etmek istiyorum. Tüm insanların elinden geleni yaptığına inanırsam ben de sonuna kadar zorlayabilirim sabrımı.”