‘Hijyen Operasoyonu’nda’ 35 kişi sağlık kontrolünden geçirildi

"Hijyen Operasoyonu"nda gözaltına alınan 35 kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

Konya’nın Akşehir İlçesi’nde düzenlenen ‘Hijyen’ operasyonunda gözaltına alınan aralarında İl Sağlık Müdürü ve yardımcısı, Başhekim ve yardımcısı, Konya Şeker Fabrikası Müdürü, MTA’dan üç mühendis ile işadamlarının da bulunduğu 35 kişi sağlık kontrolünden geçirildi. Geniş güvenlik önlemleri eşliğinde Konya Numune Hastanesi’ne getirilen şahıslar, tek tek hastaneye alınarak sağlık kotrolleri yapıldı.

Edinilen bilgiye göre; Akşehir’de Konya Özel Harekat, Kaçakçılık ve Organize Suçlar timlerinden 388 polis ve Akşehir Emniyet Müdürlüğü’nden 12 polisin katıldığı ‘Hijyen’ operasyonu düzenlendi. Operasyon kapsamında polis ekiplerinin yaptıkarı çalışmalarda 36 kişi gözaltına alındı. Konya Özel Harekat timlerine ait panzerlerin de katıldığı yolsuzlukla mücadele kapsamında yapılan operasyonda gizlilik kararının olduğu ve operasyonların devam ettiği gerekçesiyle herhangi bir açıklama yapılmadı. Öte yandan operasyonların eşzamanlı olarak Akşehir, Yunak, Eskişehir, Afyon, Ankara ve Konya’da da gerçekleştirildiği öğrenildi.

Akşehir merkezli yapılan Hijyen Operasyonu’nda, aralarında Afyon İl sağlık Müdürü ve yardımcısı, Akşehir Devlet Hastanesi Başhekimi ve yardımcısı, Konya Şeker Fabrikası Müdürü, MTA’dan üç mühendis ile aralarında örgüt lideri olduğu ileri sürülen Özkan Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı O.Ö. da evinde yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. Operasyonun ikinci gününde toplam 36 kişi gözaltına alınırken bir kişinin savcılık tarafından serbest barakıldığı belirtildi. Gözaltına alınan 35 kişi, geniş güvenlik önlemleri altında 2 adet polis otobüsü ile Konya Numune Hastanesi’ne getirildi. Polis tarafından otobüslerden tek tek indilen şahıslar, sağlık kontrolleri yapılmak üzere hastaneye alındı. Sağlık kontorü için hastaneye alınan zanlıların yüzlerini kapattıkları görüldü. Sağlık kontrolleri yapılan şahıslar, tekrar polis otobüslerine bindirilerek ifadeleri alınmak üzere Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Operasyonun gizlilik içerisinde sürdüğü belirtilirken, operasyonların tamamlanması ile birlikte hafta içerisinde gerekli açıklamaların yapılacağı bildirildi. Yapılan operasyonda sanıkların Türk Ceza Kanunu’nun MADDE 220 “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, MADDE 235 “İhaleye fesat karıştırma”, MADDE 236 “Edimin ifasına fesat karıştırma”, MADDE 252 “Rüşvet” suçlarından gözaltına alındıkları öğrenildi.

Operasyon kapsamında çalışmaların devam ettiği belirtildi.