Hijyeni hiçe sayıyorlar!

Hastaneler, okullar, öğrenci lokalleri, ticari ve resmi kurumlara yemek veren yemek firmalarının eğitimsiz personelle çalıştıkları ve hijyen kurallarına yeterince dikkat etmedikleri belirtildi.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Gıda ve Çevre Kontrol Şube Müdürlüğü’den Gıda Yüksek Mühendisi Deniz Ardalı, insan sağlığı ve hayatı ile ilgili önemli bir hizmeti yerine getiren toplu yemek üreticilerinin taşımaları gereken birtakım nitelikleri olduğunu söyledi.

Merdiven altı işletmeciliğinin çoğunlukta olduğunu vurgulayan Ardalı şu bilgileri verdi: “Önceleri kolay kazanç kapısı olarak görülen ve isteyen herkesin yapabildiği, hiçbir planlama olmadan kendi rotasında gelişigüzel ilerleyen, teknik elemanlardan yoksun, ucuz ve bol değişkenli işçi çalıştıran, hatta merdivenaltı tabir ettiğimiz ruhsatsız küçük işletmeler çoğunluktaydı. Aslında halen böyle işletmeler maalesef çoğunlukta. Müdürlüğümüz tarafından geçtiğimiz yıllardaki denetimler sırasında gözlemlenenler, sağlık ve güvenli gıda adına uygun manzaralar değillerdi. Çalışan personel bir yana, işletme sahipleri dahi özellikle yaz aylarında riski daha da artış gösteren işlerinin bilincinde değillerdi.”

Bu durum karşısında önce işletme sahiplerine daha sonra da çalışanlara yönelik hijyen eğitimleri verildiğini anlatan Ardalı, slaytlar ve gezilip çekilen fotoğraflarla, olması ve olmaması gerekenlerin anlatıldığını aktardı. Ardalı, yemek sanayilerinde görülen başlıca eksiklikleri şöyle sıraladı; “Çalışan personelin eğitim düzeylerinin düşüklüğü ki bu kişiler yiyecek ve içeceklerden enfeksiyon bulaşabileceğini bile düşünmedikleri için bilinçsizce hareket etmekte, kişisel hijyen kurallarına uymamaktadırlar. Ucuz işgücü ve motivasyon eksikliği gibi nedenlerden dolayı personel sirkülasyonunun çok fazla olması. Hammadde alımında dikkat edilmemesi. İyi hijyen ve iyi üretim uygulamalarına riayet edilmemesi. Taşımalı sistemde yemeklerin araca uygun yerleştirilmemesi.”

ÜRETİM YAPAN PERSONELİN DİKKATSİZLİĞİ GIDA ZEHİRLENMELERİNE NEDEN OLABİLİR

Üretimde çalışan bir personelin dahi dikkatsizliği veya bilinçsizliği sonucunda gıda zehirlenmelerinin meydana gelebileceğine dikkat çeken Ardalı; “Üretim esnasında hijyene uyulmaması veya yanlış yapılan bir işlem sonucu, o kişinin üretim sürecinde yer aldığı yemek sağlıksız yani bozuk olacaktır. O yemeği yiyen kişilerde gıda zehirlenmesi görülebilecektir. Gıdayı toksin oluşumunu tamamlamadan yiyenler şanslı olacaktır, aksi halde daha ağır vakalar oluşabilecektir. Bu da bir işyerinde neden herkesin değil de bir grubun zehirlendiği sorusunun yanıtı olacaktır.” görüşünü dile getirdi.

Halen münferit zehirlenme vakaları görülmesine rağmen yeni çıkan gıda yasasındaki yaptırımlar ve toplu beslenmede HACCP standardının uygulanması gibi önlemlerin sektörün standardını arttıracağını sözlerine ekledi.