Hikmet Sami Türk: YSK dışlamak yerine yapıcı olmalıydı

Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, YSK'nın, veto kararının doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.

Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, YSK'nın, aralarında 7 BDP'li adayın da yer aldığı adayların, adaylık başvurularını veto etmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi. Türk, YSK'nın geniş ufuklu yaklaşım yerine dar, yıkıcı bir yaklaşım sergilediğini ifade etti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun, 12 bağımsız milletvekili adayının veto edilmesiyle ilgili kararının yankıları sürüyor. Bu süreci Cihan muhabirine değerlendiren Hikmet Sami Türk, "Anayasanın 76. maddesi ve Seçim Kanunu'nda yüzde 10 ülke barajını getiren hüküm var. Eğer bu baraj olmasa BDP bağımsız adaylarla seçime girme yoluna başvurmayacaktı. Bağımsız adaylarla girme yoluna sevk ediyor. Bağımsız adaylarla girince telafisi mümkün olmuyor. Siyasi parti olsa 2 gün içinde meydana gelen boşluğu doldurma olanağı vardı." diye konuştu.

"YSK DIŞLAYICI YAKLAŞTI"
Türk, YSK'nın aldığı kararı eleştirdi. YSK'nın, söz konusu uygulamayı yaparken geniş bir ufukla olaya yaklaşması gerektiğini, ancak bunu yapmadığına işaret eden Türk, "Dışlayıcı bir anlayışla değil, alabildiğince kucaklayıcı bir anlayışla kapsayıcı özgürlüklerden yana bir yaklaşım sergilemeliydi. Acaba hangi noksan var bunu engelleyeyim değil, hangi noksanlar var bunu nasıl giderebilirim diye yapıcı bir tavırla. Türkiye çok hassa bir dönemden geçiyor. Yeni bir anayasa yapacak. Bazı kesimlerin dışarıda bırakılması doğru değil."

"HASSASİYETLER GÖZARDI EDİLMEMELİ"
Türkiye'nin çok hassas bir dönemden geçtiğini, bu nedenle karar vericilerin çok daha hassas olması gerektiğine dikkat çeker eski Adalet Bakanı Türk, şu görüşleri dile getirdi:
"Türkiye'nin ulusal birliğinin ciddi bir tehdit altında olduğu bir dönemden geçiyoruz. Dolayısıyla her bölgesindeki insanları kucaklamaya ihtiyaç var. Türkiye'nin her bölgesinin her siyasal görüşü taşıyacak bir temsile ihtiyaç var. Önümüzdeki süreç yeni bir anayasanın yapılması bakımından büyük önem taşıyor. Çünkü bu dönemde yeni anayasa, önemli bir kesimi dışarıda kalacak şekilde olursa anayasanın temeline koyacağımız harç eksik kalır. Bunun güçlü bir temsile dayanması gerekiyor. Tabi bu değişikliği yapmak ancak Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılması ile mümkün olabilir. Ama mevcut durumda YSK'nın yapıcı hareket etmesi gerekir. Hem YSK'nın hem de adayların önünde bir fırsat var. Bu adaylar bunu iyi değerlendirmek zorunda. Eksik olan belgeleri YSK'ya ibraz etsinler, YSK da bu konuyu yeniden değerlendirsin. Bu krizden çıkış yolunun gerek bu adayların gerekse YSK'nın, soruna olumla yaklaşımı ile görüyorum. Kanunu bir söze bakarak yorumlayabilirsin, bir de daha geniş ve esnek yapabilirsiniz."