Hindistan ham deride dünya piyasasını hedefliyor

Hindistan deri piyasasında rakibi Çin'i alt edip rakipsiz olmak için çalışıyor.

Hindistan’ın deri merkezi olarak kabul edilen Kalküta’daki esnaflar başta ABD ve Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına deri sağlıyor.
Kalküta’da inşaatı deva eden ve dünyanın en büyük deri üretim merkezi olan Kalküta Deri Kompleksi tamamlandığında günde bin ton deriyi işleme kapasitesine sahip olacak. Komplekste ticareti kolaylaştırmak amacıyla serbest ticaret bölgesi de kuruluyor. 523 deri işleme ünitesinin ve 500’den fazla deri imalatçısının bulunduğu Kalküta’da İhracat daha çok Avrupa ülkelerinde yoğunlaşıyor.

İngiltere, Almanya ve İspanya ile çalışan deri imalatçısı Shahid Akhtar en büyük avantajlarının ham maddenin ucuz olması olduğunu söyledi. Akhtar ayrıca ucuz ve kaliteli işgücünün de kendilerinin en büyük artısı olduğunu belirtti. Hindistan’ın deri ticaretinin yüzde 70’inin yapıldığı Kalküta, ayrıca dünyaca ünlü ayakkabı üreticisi BATA’nın da merkezi durumunda.

Kalküta’da deri ticareti yapan Cihangir Faruki, deri işine Avustralya’da bir deri ayakkabısında çalışırken başladıklarını söyledi. JAFF İnternational şirketinin sahibi olan Faruki özellikle Almanya, ABD ve İngiltere olmak üzere birçok batı ülkesine deri sattıklarını dile getirdi. Türkiye’yi de ziyaret ettiklerini dile getiren Faruk, özellikle deri cüzdan sektöründe Türkiye ile ticaret yaptıklarını belirtti. Türkiye’yi Avrupa’nın önde gelen deri işlemecilerinden biri olarak değerlendiren Faruki, Hindistan’ın Türkiye’ye çok ucuz ham deri sağladığını vurgulayarak, Türk girişimcileri Hindistan’a davet etti.