Hindistan hayır için koştu

Dünya şampiyonasının üçüncü ayağı olan Standart Chartered Bankası'nın düzenlediği Uluslararası Bombay Maratonu pazar günü Hindistan'ın Maharashtra eyaleti başkenti Bombay'da koşuldu.

42.195 km. uzunluğundaki ful maraton, 21.097 km. uzunluğundaki yarım maraton ve bunlardan başka üç ayrı kategoriye ayrılan organizasyon renkli görüntülere sahne oldu.
Yarışmaya katılan en yaşlı sporcu Gordhandas Dhutia olurken, yarışmaya katılan özürlülerin terörü lanetyen ve terörün dininin olmadığını dile getiren pankartlar açmaları dikkat çekti.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bombay Maratonu ilk olarak 2004 yılında hayır kuruluşları yararına organize edilmiş ve o sene 14 milyon Hin rupisi ( yaklaşık olarak 250 bin dolar ) toplanmıştı. Geçen sene ise 45 milyon Rupi toplanan Bombay Maratonu’na 25 bin yarışmacı katılmıştı. Bu sene 28 binden fazla katılımcının ter döktüğü yarışlardan 50 milyon Hint Rupisi yani yaklaşık olarak 1.1 milyon dolar hayır kuruluşlarına aktarıldı.
Bombay Maratonu’nun rekoru olan 2:13.20 derecesini geliştiren erkekler kategorisinin birincisi Kenya’lı Rono Daniel, yarışı 2:12.03’te tamamlayarak 30 bin dolarlık ödülün sahibi oldu. Rono Daniel’i vatandaşları Degge Kipkorir ve Stanley Leleito izledi.Bayanlar kategorisinde ise birincilik ödülü olan 20 bin doları Etiyopyalı Mulu Setoka kazandı. Geçen sene 2:35.03 derecesi ile kategorisindeki rekoru elinde bulunduran Etiyopya’lı atlet bu sene rekorunu geliştirerek 2:33.15 e taşıdı.
Bombay’dan sonra ki ayak olan final ise 12 Şubat’ta Hong Kong’da koşulacak. Büyük ödül ise 210 bin dolar olacak.