Hindistan; ‘İran krizi diplomasi ile çözülsün’

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh İran'ın nükleer krizinin diplomatik yollardan çözülmesi gerektiğini söyledi.

Viyana’da toplanan Uluslararası Atom Enerji Ajansı (IAEA)’nın toplantısına değinen Singh IAEA’nın kararına mutabık kalacaklarını dile getirdi. Hindistan IAEA’nın Şubat’taki toplantısında İran aleyhine oy kullandığı için muhalefet ve hükümeti dışarıdan destekleyen sol partilerce sert şekilde eleştirilmişti.

-İRAN-HİNDİSTAN DOĞALGAZ BORU HATTI-

Bu arada İran’dan Hindistan’a Pakistan üzerinden gelecek olan doğalgaz için yapılacak doğalgaz boru hattının ilk üçlü görüşmeleri 13 Mart’ta Tahran’da yapılacak. Hindistan adına Tahran’a Petrol ve Doğalgaz Bakanlığı’ndan kalabalık bir ekip gidecek.

İran’ın vereceği doğalgazın fiyatının görüşüleceği toplantılarda Pakistan’a da pay verilecek.

-BARADEY UMUTLU, İRAN İNATÇI-

IAEA’nın Viyana’daki merkezinde yapılan toplantının ilk iki gününde nükleer güvenlik ile teknoloji konularının ele alınacak. İran’ın nükleer dosyasının ise büyük bir ihtimalle bugün görüşülecek. Tahran ile Almanya, Fransa, İngiltere arasında geçen hafta Viyana’da yapılan görüşmeden anlaşma çıkmamasının ardından ABD ve Avrupa’nın İran’ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi’ne derhal havale edilmesinde ısrar etmeleri bekleniyor.

IAEA’ua üye 35 ülkenin oylarını kullanacağı Viyana toplantılarında kurumun Başkanı Muhammed El Baradey bir açıklama yaparak İran’ın BM Güvenlik Konseyine götürülüp götürülmeyeceğine karar verecek. Anlaşmadan umutlu olduğunu dile getiren Bradey, İran’ın Uranyum zenginleştirilmesi konusunda gelecek hafta içinde bir karara varabileceklerini söyledi.

Bu arada kendi kararının doğruluğunda ısrarcı davranan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise IAEA toplantılarından İran aleyhinde siyasi bir baskı kararı çıkması halinde kendi bildiklerini yapacaklarını dile getirmişti.