Hindistan kendi yapımı 3 uyduyu başarıyla fırlattı.

Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) bugün yaptığı açıklamada, Hindistan üretimi polar uydu yerleştirme aracı PSLV C-16 aracılığı ile Hindistan'a ait üç uydunun başarı ile fırlatıldığı bildirildi.

Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) bugün yaptığı açıklamada, Hindistan üretimi polar uydu yerleştirme aracı PSLV C-16 aracılığı ile Hindistan’a ait üç uydunun başarı ile fırlatıldığı bildirildi.
ISRO Başkanı K Radhakrishnan PSLV C-16 ile fırlatılan Resourcesat 2, Youthsat ve X Sat isimli üç uydunun başarı ile fırlatılarak, sorunsuz şekilde kalktıktan sonra uyduların dünyanın 820 kilometre üstündeki yörüngeye yerleştirdiğini söyledi. Radhakrishnan C-16’nın sadece 2 kilometre aksama ile büyük bir başarıya imza attığının da altını çizdi.
PSLV C-16 Andhra Pradeş eyaleti Nellore bölgesi Shiharikota Satish Dhavan Uay Merkezi fırlatma rapmasından bugün 10:12’de fırlatıldı.
Hindistan’ın uzaya gönderdiği üç uydudan büyük olanı ülkedeki doğal kaynakların haritasını çıkarılmasında kullanılacak. Küçük olan ikisi ise yıldızları izleyecek ve uzayda çekilen görüntüleri işleyecek.
Uyduların uzaya fırlatılması törenine bilim adamları ISRO başkanı Radhakrishnan ve ISRO’dan sorumlu devlet bakanı V Narayanasamy de katıldı.