Hindistan ve ABD nükleer anlaşmada sona yaklaştı

Hindistan ve ABD dışişleri genel sekreterleri başkent Yeni Delhi'de bir araya gelerek nükleer anlaşmadaki problem noktaları görüştüler.

Görüşme sonrasında bir basın açıklaması yapan taraflar, nükleer anlaşmadaki maddeleri büyük çoğunlukla açıklığa kavuşturduklarını, ancak bunun son toplantı olmadığını dile getirdiler.

Burns, Saran ile yaptıkları basın toplantısında iki ülke ilişkilerinin çok iyi bir noktada olduğu mesajını verdi.

Hindistan’ın askeri ve sivil nükleer tesislerini birbirinden ayırarak uluslararası denetime açmasını öngören programda bazı noktalarda yavaş davranan Hindistan, Amerikan hükümeti ve Fransa tarafından uyarılmıştı.

Bush’un ziyareti öncesinde ilişkileri germek istemeyen ABD, Hindistan ile ilişkilerinin çok iyi bir noktada olduğunu açıklamış ve anlaşmanın ayrıntılarını görüşmek üzere Dışişleri sekreteri Nicholas Burns’u Hindistan’a göndermişti.

Gözlerin Bush’un Hindistan ziyaretine çevrildiği bir dönemde problem istemediği gözlenen Amerikan tarafının, Hindistan ile yaptığı nükleer anlaşmanın şartlarını yumuşattığı tahmin ediliyor.

Washington’da Hintli gazetecilere açıklama yapan Başkan Bush ise 1 milyarı aşan nüfusu ile dünyanın en büyük demokrasisi olan Hindistan ile dünyanın en eski demokrasilerinden olan Amerika’nın ortak emelleri hedefleyen ülkeler olduklarını dile getirdi.

Bush, Hindistan ziyaretinde sivil nükleer enerji anlaşmalarının bir sonuca ulaştırılacağını umduğunu dile getirdi. Bush, ayrıca Hindistan’ın Temmuzda öngördüğü gibi sivil ve askeri nükleer tesislerini ayırma anlaşmalarının da bu ziyaret sonrasında hayata geçeceğini umduklarını dile getirdi. Nükleer enerji konusunda anlaştıkları takdirde anlaşmayı Amerikan Kongresi2ne sunacağını dile getiren Bush, son sözü kongrenin söyleyeceğini belirtti.

Ortada bir iyi niyetin ve ortaklığın olduğunu belirten Bush, anlaşmalar üzerindeki ufak anlaşmazlıkların da kısa sürede giderileceğini umduğunu söyledi.