Hindistan’da dış yatırımlar artıyor

Hindistan'da yabancı şirketlere karşı düzenlenen saldırılara rağmen ülke dışından gelen yatırımlar artıyor.

Bengalore’de Ocak ayında meydana gelen olayda, yabancı şirkete ait bir çağrı merkezinde çalışan bayan kaçırılarak tecavüz edildi. Bu olayın hemen öncesinde aynı şekilde kaçırılan bir kadın öldürülmüştü. Günlerce Hindistan medyasında gündem olan tecavüz, taciz ve cinayet olaylarının yabancı şirketlerin Hint kültürünü bozmasının ispatı olarak gösterilmişti.

Hindistan polisi yabancı şirketlerde çalışanların güvenliğinin sağlandığını belirtmesine rağmen, çalışanlar kendilerini güvende hissetmediklerini aktarıyor. Kadın hakları faaliyetlerinde çalışanlarından Swati Mükerji, yabancı şirketlerde çalışan bayanların taciz olaylarına çok hedef olduklarını vurguladı. Mükerji, bunun kadınların zayıflığından ve korumasızlığından kaynaklandığını belirtti. Polisin bu olayları engellemekte yetersiz kaldığını, hatta olaylara karıştığını da söyleyen Mükerji, hükümetin caydırıcı kanunlar çıkarması gerektiğini söyledi.

Yabancı firmaların bütün bu olanlara rağmen Hindistan’daki yatırımlarında bir azalma olmuyor. Bazı çevreler saldırıların Hint ekonomisini etkilemek amacı ile teröristlerce yapıldığını iddia ediyor. Dünyanın en çok tecavüz olaylarının yaşandığı ülkelerden biri olan Hindistan’da bazı polisler de defalarca bu tür olaylara karışmaktan dolayı meslekten icra edilmişti.

Hindistan’ın teknoloji merkezleri Bengalore, Haydarabat ve Madras şehirlerinde bulunan yabancı şirketlere güvence veren hükümet, önlemlerin aldığını duyurdu. Hindistan Bilişim Teknolojileri Bakanı Dyanidhi Maran Haydabat’ta yaptığı açıklamada, yatırımların önünü açacaklarını aktardı. Maran, yazılımda olduğu kadar diğer bütün teknoloji yatırımlarında da dünyanın merkezi olma konumuna gelen Hindistan’ın bu yatırımlar için en güvenli ve uygun yer olacağını dile getirdi. 3 milyar dolarlık yatırımla kurulacak bir cip üretim vadisini Haydarabat’ta kurulacağını açıklayan Maran, bu şehirlerin alt yapı olarak çok uygun olduğunu dile getirdi.