Hindistan’da facia!

Hindistan'daki Maoist eylemciler 2 araca bombalı saldırı düzenledi. Saldırıcı sonucu meydana gelen patlamalarda toplam 55 kişi hayatını kaybetti.

Maoist eylemciler, karşıt bir gösteriden dönen köylüleri taşıyan 2 araca bomba fırlattı. Olayda 55 kişi yaşamını yitirdi. Hindistan polisi Maoist gerillaların 40 yıldan beri yaptığı en kanlı katliamı gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Patlayıcıların bir mineral madeninden çalındığını dile getiren Komiser Kumar Paswan, patlayıcıların 9 Şubat’ta çalındığını dile getirdi. Saldırının yaşandığı Darmagura kasabası civarına gelen polis bölgeyi kordon altına aldı. Komiser Paswan, patlamanın yerel saatle 11.00 sularında meydana geldiğini ve köylülerin Bharatiya Janata Partisinin (BJP) düzenlediği ayaklanma karşıtı bir yürüyüşten geldiklerini dile getirdi. 55 kişinin olay yerinde öldüğünü açıklayan Paswan, yaralı 20 kişinin de hastanelere kaldırıldığını fakat ölü sayısının artma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Eyalet Başkanı Raman Singh güvenlik güçlerini olağanüstü toplantıya çağırırken, polis bölgenin ormanlık olmasından dolayı araştırmalarda zorluk çektiğini bildirdi. Hindistan’da 1967 yılında Batı Bengal Eyaleti’nde başlayan Maoist isyan hareketleri bugünlerde 9 eyalette aktif olarak görülüyor. Eylemlerin en yoğun olduğu eyaletler ise Jharkand, Çattishgar, Bihar ve Andhra Pradeş’te olarak biliniyor.