Hindistan’da seri patlamalar; 12 kişi öldü

Hindistan'ın Utar Pradeş eyaletinde meydana gelen 3 ayrı patlamada ilk belirlemelere göre 12 kişi hayatını kaybetti.

Halkın tapınağa toplandığı yoğun saatlerde meydana gelen ilk patlamada 4 kişi hayatını kaybederken bir çok kişi de yaralandı. Bir ayin sırasında meydana gelen patlamadan dolayı tapınak çevresinde izdiham yaşandığı bildirildi.
Tapınaktan sonra bir tren istasyonunda ikinci patlama meydana geldi. Bir askeri tren istasyonunda istasyon şefinin odası yakının da meydana gelen patlamada da ölenler olduğu bildirildi. Son patlama ise Varanasi’den Yeni Delhi’ye gitme üzere olan Shiv Ganga Express treninde meydana geldi. Polissin bildirdiğine göre tren istasyonunda şimdiye dek 8 kişi hayatını kaybetti. Yaralılar Benares Hindu Üniversitesine kaldırılırken ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Utar Pradesh eyalet başkanı Mulayam Singh ve Hindistan içişleri bakanı Shivraj Patil olay yerine hareket ederken patlamaların Bush ziyaretinden sonra meydana gelmesi Hindistan medyasında güvenlik zafiyeti olarak yorumlandı. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh hasta zihniyetlerin barış içinde yaşayan Hindistan halkı arasına din hisleri ile ayrılık sokmak istediğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Abdül Kelam, Kongre partisi lideri Sonia Gandhi ve Muhalefet partisi Bharatiya Janata Partisi lideri Rajnath Singh patlamaları kınarken halkı sağduyulu olmaya çağırdı. Hindistan ordusu 500 özel askerini bölgeye aktardı.