Hindistan’dan yazılım atağı

Hindistan'ın en çok yazılım üreten 4 eyaletinden biri olan Andra Pradeş, yazılım ve bilişim sektöründeki gelişmelerle, bir kez daha yabancı şirket ve yatırımcıların odağı haline geldi.

Eyalet, geçen seneki 1,2 milyar yazılım ihracatına karşın, bu mali senenin üçüncü çeyreği bitmeden 1,9 milyara çıkan ihracatıyla yüzde 61 büyüme kaydetti. Bu konuda konuşma yapan eyalet yetkilileri, bu gelişmelerin sevinç verici olduğunu ve mali sene sonuna kadar 2,7 milyar ihracat hedeflediklerini belirttiler.

Düzenlenen basın açıklamasında konuşan, Hindistan Yazılım Teknolojisi Parkları (HYTP) kurumunun Haydarabat Müdürü B. V. Naidu ülke genelinde 2010 yılına kadar 70 milyar dolar yazılım ihracatını hedeflediklerini açıkladı.

Haydarabat’ta bulunan Hi-Tec City’nin hedeflenen ihracata yüzde 25 katkı payı olacağı belirtildi. Mevcut kapasite ve büyümeyle bu hedefe mutlaka ulaşacaklarını söyleyen B.V. Naidu, söz konusu sektörün 2010’a kadar sadece Haydarabat’ta 300 bin insanı işle istihdam edeceğini sözlerine ekledi.

Bunlarla beraber, eyaletteki mevcut yazılım-bilişim sektörünün daha da büyümesi için hiçbir desteğini esirgemeyen hükümet yetkilileri, bu konuda yeni girişimlere başladılar. Yakın zaman önce, “2005-2010 Bilişim Teknolojisi Programı’nı eyalet meclisine onaylatan Andra Pradeş hükümeti, program çerçevesinde yeni yapılacak Teknoloji Parklarına yakın bölgede yeni mahalle, okul, hastane ve alış-veriş merkezlerinin inşaatına başladı. Program çerçevesinde hayata geçirilecek diğer iki büyük proje olan çevre otobanlarının ve uluslararası havaalanının inşaatı hızlı şekilde devam ediyor.