Hindular Renk Bayramı ‘Holi’yi çoşku ile kutladı

Hindistan'da Renk Bayramı olarak adlandırılan 'Holi' bugün tüm ülkede kutlandı.

Işık bayramı olan Diwali’den sonra en çok para harcanan bayramlardan olan Holi bütün Hindistan ile Hintlilerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde kutlanıyor.
Büyük küçük bütün Hintlilerin birlikte kutladığı Holi’de sabah erken saatlerde sokağa çıkma cesareti gösterenler boyaya boğuluyor. Evlerinin camlarına çıkan herkes sokaktan geçenlere boyalar atarak şaka yapıyor. Su tabancalarına boyalı sular dolduran Hintliler birbirlerini boyamaya çalışırken, ufak tefek kazalarda olmuyor değil. Her yıl Holi Bayramı’nda yüzlerce kişi gözlerine kaçan boyalardan dolayı hastanelere kaldırılıyor.

2004 yılında Haydarabat’taki kutlamalarda boyaya alerjisi olduğu anlaşılan Osmaniye Üniversitesi eski Rektörü Anantha Swamy 3 gün hastanede yattıktan sonra kalp krizinden hayatını kaybetmişti.

Aslında Hinduların dini bir bayramı olan Holi zamanla millileşerek şimdilerde bütün ülkede Müslüman, Sih, Cain ve Hıristiyan topluluklarınca da kutlanıyor. Mart ayının ortalarında ya da Nisan ayı başında kutlanan Holi aynı zamanda Renk Bayramı olarak da biliniyor.