Hiperaktif çocuğu bir eve bırakıp kaçtılar

Eskişehir'de kimliği belirsiz bir kadın, girdiği bir apartmanda sakinlerden birine süt alıp geleceğini söyleyerek yanında bulunan 5- 6 yaşlarında konuşamayan çocuğu bıraktı.

Durumun polise bildirilmesi üzerine çocuk, polis merkezine götürüldü. Konuşamayan ve kimliği bilinmeyen çocuk, hiperaktif çıkınca polisler miniği kontrol etmekte zorlandılar.
Alınan bilgiye göre, Uluönder Mahallesi Salih Bozok Caddesi üzerinde bir dairede kirada kalan üniversite öğrencisi Ahmet Ağırbaş ve Adana’dan ziyaretine gelen ailesi evde oturdukları sırada zil çaldı. Ahmet Ağırbaş, kapıyı açtığında 50 yaşlarında bir kadın ve yanında 5- 6 yaşlarında bir çocukla karşılaştı. Kimliği belirsiz kadın, Ağırbaş’a karşı komşuya geldiklerini, ancak evde olmadıklarını söyleyerek, “Yarım saate kadar geleceklermiş. Çocuk burada bir süre kalabilir mi. Ben süt alıp geleceğim.” dedi. Kadına yardım etmek isteyen Ağırbaş, kadını içeri davet ederek çocuğun kalabileceğini, hatta sütü kendisinin de alabileceğini ifade etti. Ancak, kadın cüzdanını arabada unuttuğunu söyleyerek hızla apartmandan ayrılmaya başladı.

Kadının telaşlı tavırlarından şüphelenen Ağırbaş, peşinden gitti. Ahmet Ağırbaş dışarı çıktığında bayanın, kapısı açık ve içerisinde üç kişinin beklediği bir araca binerek ters istikamette uzaklaştığını gördü. Bunun üzerine plakayı almak için aracın peşinden koşan Ağırbaş, ara sokaklara dalan otomobilin plakasını alamadı.

Ağırbaş durumu polise bildirdi. Adrese gelen ekip çocuğu ve anne Ayşe Ağırbaşla birlikte Ahmet Ağırbaş’ı karakola götürdü. Ağırbaş ailesinin ifadesine başvuran polis alınan eşkaller doğrultusunda aracın ve şahısların peşine düştü. Polis yaptığı incelemede çocuğun 2000 doğumlu Mehmet Berat Yıldırım olduğunu tespit etti. Minik Mehmet’in kayıp kaydının da bulunmadığı belirlendi. Mehmet Berat, çocuk şube ekiplerine teslim edilirken ailesinin tespit edilememesi durumunda Sosyal Hizmetler Çocuk Yurdu’na gönderilecek. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Bu sırada, down sendromlu ve konuşamayan çocuk hiperaktif çıkınca ele avuca sığmadı. Polislerin kontrol altında tutmakta zorlandığı minik karakolda girip çıkmadık yer bırakmadı. Bilgisayarın başına geçerek oynayan çocuk bir ara dışarı çıktı. Ekip otosuna binmek isteyen çocuğu polis engelleyemeyince araca bindirdi. Daha sonra araçtan inen çocuk kaçmaya kalkınca basın mensupları ve polis yakaladı.