Hipermarketler yasasından en çok tüketici zarar görür

Bakkal, manav gibi esnafı korumak gayesiyle hazırlanan ve Başbakanlık’a gönderilen yasa tasarısı üzerindeki tartışmalar devam ediyor.

Perakendeciler yasayı sektöre yönelik ‘tahrip edici bir darbe’ diye nitelerken esnaf temsilcileri ise tedbirlerin hâlâ tam anlamıyla tatmin edici olmadığını savunuyor. Müşterilerinin büyük kısmını profesyonellerin oluşturduğu Metro Cash & Carry’nin Genel Müdürü Hakan Ergin, yasanın mevcut haliyle çıkması durumunda en çok zararı tüketicilerin göreceğini söyledi. Ergin, tasarıya gerekçe olarak küçük esnafın mağduriyetinin gösterildiğine işaret ederek, eğer uygulamaya geçerse yasanın esas tüketiciyi mağdur duruma düşüreceğini kaydetti. Tüketicilerin daha yüksek fiyatlardan alışveriş yapmak zorunda kalacağına işaret eden Ergin’e göre aynı zamanda henüz gelişme aşamasında olan bir sektör de engellenmiş olacak. Ergin, Türkiye’de hiç büyük mağaza kalmasa dahi bakkalların sayısının azalmaya devam edeceğini savunarak, ‘satacağım ürün ayağıma gelsin’ anlayışındaki dükkanların eninde sonunda kapanacağını söyledi. Gerek rekabetin, gerekse satın alımların bakkal sayısını azaltacağı öngörüsünde bulunan Ergin’e göre mevcut temayüller çerçevesinde olması gereken de bu. Hakan Ergin, Metro Türkiye’nin Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu ve gruptan bazı yöneticiler ile Zaman’ı ziyaretinde, kamuoyundaki gelişmeleri değerlendirdi. Büyük market ve mağazaların artık sadece alışveriş mekanı değil, aynı zamanda restoran ve eğlence alanlarıyla sosyal ihtiyaçların karşılandığı merkezler haline geldiğini aktaran Ergin, bu açıdan hafta sonlarının böyle yerler için hayli önemli olduğunu söyledi. Yasanın kendilerini çok etkilemeyeceğini söyleyen Ergin, “Biz zaten perakendecilere sürekli mal sağlayan bir firmayız, dolayısıyla pazar yasağı bizi etkilemez, ancak Türkiye’nin zararına olur.” şeklinde konuştu. Hipermarket yatırımının küçük marketten daha büyük olduğunu hatırlatan Ergin, yasanın yabancı yatırımın gelişini de engelleyebileceği görüşünde. Marketlerin şehir dışına taşınması için önce altyapısının tamamlanması gerektiğini söyleyen Ergin, Türkiye’de araç sayısının çok az olduğuna ve tasarıda servis konulmasına izin verilmediğine dikkat çekti. Türkiye’de bir mağaza açmak için çok uzun bürokratik işlemler gerektiğini ifade eden Ergin, “Şu an yüz küsur tane izin almak gerekiyor. Memurlar imza atmaktan korkuyor. Her izin yükü biraz daha artırıyor. Bodrum’daki mağazamız için, casusluk yapmamak üzere Deniz Kuvvetleri’nden izin alındı.” şeklinde konuştu.

Cash & Carry olarak 2005’in çok iyi geçtiğini belirten Ergin, “Türkiye’nin geleceğine umutla bakıyoruz. Ekimden şubat başına kadar düşüş vardı. Şubat ayı ile birlikte tekrar bir canlanma oldu.” dedi. 2006’da üç dört aylık daralmalar olsa bile genel itibarıyla umutlu olduklarını belirten Ergin, Türkiye’nin dışarıdan daha iyi gözüktüğünü söyledi. Ergin’e göre, yabancı sermaye çekmek için AB’ye girmek gerekmiyor. Çünkü 5 yıl sonra Türkiye önemli bir pazar olduğu için onlar davet etmek zorunda kalacak. Ergin, “Türkiye’de demokrasi ve hukuki güvence gelirse ve seçimden sonra istikrar devam ederse bir kez daha patlama yaşanacaktır.” ifadesini kullandı.

Perakendeciler Başbakan’a mektup gönderecek

Metro Grup Türkiye Sorumlusu Nurdan Tümbek Tekeoğlu, bakkalların ayakta kalabilmesi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın bir fon oluşturabileceğini belirtti. Tekeoğlu, “Geleneksel perakendenin kalkındırılması için hükümetle ortak bir şeyler yapılabilir. Bir tarafın kalkınması için diğer tarafı öldürmek gerekmiyor. Organize perakende sektörü daha emekleme döneminde. Organize olmayanlar, bireyseller organize olanlardan çok daha fazla.” dedi. Tekeoğlu, perakende sektörünün sorunlarını anlatabilmesi için Türk Sanayici ve İşadamları Derneği, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği, Yabancı Sermaye Derneği, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun ortak bir çalışma yaptığını söyledi. Nurdan Tekeoğlu, bu çalışma sonucunda hazırlanacak raporun Başbakanlık’a gönderileceğini duyurdu. Almanya, İngiltere ve Avusturya’da marketlerin haftanın 7 günü 24 saat açık kalması için yasa tasarısı hazırlandığını söyleyen Tekeoğlu, “Türk ekonomisinin canlılığının artırılmasına ihtiyaç varken tam tersi karar alınması aşamasındayız.” dedi.