Hipertansiyon kadınlar da daha yaygın

Kadın nüfusunun yüzde 37'sinde hipertansiyon görülürken, erkeklerde bu oran yüzde 28'e düşüyor
Hipertansiyon özellikle belli bir yaşın üzerindeki kişileri daha çok tehdit ediyor.

Kadın nüfusunun yüzde 37’sinde hipertansiyon görülürken, erkeklerde bu oran yüzde 28. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Satman, hipertansiyonun, kan basıncının yükselmesinden kaynaklanan kalp-damarlarda bir dizi soruna yol açan bir hastalık olduğunu söylüyor.

YAŞLANMAYLA BİRLİKTE ARTAR
Hipertansiyonun görülme sıklığı yaşlanma ile birlikte artıyor. Satman, bu konuda şöyle bilgi veriyor ”Hipertansiyon, ilk olarak 25-55 yaşlarında ortaya çıkar. 20 yaşından önce tek bir nedene bağlanamayan (primer hipertansiyon) çok nadirdir. Bu yaş grubundaki hipertansiyon çoğu kez başka bir hastalıktan, (böbrek yetersizliği, böbrek veya kalp damarlarının daralması, böbrek üstü bezinde ur bulunması gibi) kaynaklanır. 50-55 yaş grubunda yüzde 47, 60-65 yaş grubunda yüzde 62, 70 yaşından sonra yüzde 74 oranında hipertansiyon görülmektedir” Hipertansiyon, kadınlarda daha sık ortaya çıkıyor. Bir başka deyişle kadınlarda hipertansiyon erkeklerden yüzde 32 oranında daha fazla görülüyor.

HASTALAR FARKINDA DEĞİL
Bunun başlıca nedenleri arasında kadınlarda obezite ve diyabetin daha yaygın olması, hormonal nedenler, hareketsizlik ve bazı ilaçların kullanılması sayılabliyor.
Türkiye’de 20 yaş ve üzerindeki erişkin nüfusun yüzde 30’unun hipertansiyonlu olduğunu vurgulayan Satman ”Hipertansiyonlu kişilerin yaklaşık olarak yarısından biraz fazlası (yüzde 54), kan basıncı yüksekliğinin farkında değildir. Hipertansiyonu olduğunu bilen hastaların ancak yüzde 45’i düzenli ilaç kullanmaktadır ve bunların da sadece yüzde 40’ında kan basıncı kontrol altında bulunmuştur. Dünyada çeşitli toplumlarda erişkin nüfusun hipertansiyon sıklığı ise yüzde 25 civarındadır” diyor.