Hırant Dink ailesi mahkemenin tahliye kararına itiraz etti

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada, 4 sanığın tahliye edilmesi kararına avukatlarca itiraz edildi.

Dink ailesinin avukatları tarafından İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen itiraz dilekçesinde, tahliye edilen sanıkların “örgütün yardımcıları, silah temin edicileri, suç kanıtlarını gizleyicileri, yardım ve yataklık edenleri” olarak yargılandıkları ifade edildi.

“Bu davada aydınlatılması gereken temel ve kritik konuların, tahliye olan bu sanıkların eylemlerinde saklı olduğu” savunulan dilekçede, “bu durumun maddi gerçeğin ortaya çıkması açısından yaşamsal önem taşıdığı” dile getirildi.

Dilekçede, sanıklardan O.S, Zeynel Abidin Yavuz ve Tuncay Uzundal’ın sorgularının yapılmadığı, Trabzon, Hatay ve Bayburt Ağır Ceza Mahkemelerine yazılan talimatlara yanıt gelmediği, zorla getirilmelerine karar verilen bazı tanıkların henüz dinlenilmediği, mahkemenin bir ara kararında da delillerin henüz toplanmadığından söz edildiği anlatıldı.

Dilekçede, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2 Temmuz 2007 tarihli ilk duruşmasında tahliye edilen sanıklar Salih Hacısalihoğlu, Osman Alpay, İrfan Özkan ve Veysel Toprak hakkında yakalama kararı çıkartılarak tutuklanmaları istendi.