Hırsızlar 12 güvenlik kamerası ile korunan işyerini soydu

Organize hırsızlık şebekesi, Eyüp'te 12 güvenlik kamerasıyla korunan bir dükkanın kapısına kamyonet dayadı.

12 ayrı kemara tarafından görüntülenen hırsızlar, 10 bin YTL’den fazla zarara yol açtı.
Dükkan sahiplerinin her türlü önlemi almalarına rağmen hırsızlığın önüne geçilemediği Keresteciler Sitesi’nde önceki gün yeni bir olay meydana geldi. Yaşanan bu son olay, hırsızlık şebekesinin nasıl organize olduğunu gösterdi.

Önceki gün sabaha karşı saat 04:30 sıralarında 4 hırsız, çalıntı olduğu tahmin edilen bir taksi ile Fetih Elektrik atölyesinin önüne geldi. Araçtan inen bir kişi ilk olarak kapının üzerinde bulunan güvenlik kamerasının yönünü değiştirdi. Bu kişi ikinci kameranın varlığından habersiz olarak pencereye tırmandı. Önce alarmı devre dışı bırakan hırsız, elindeki levye ile pencereyi kırdı. Demir parmaklıkları zorlayan hırsız, başarılı olamayınca içeri girmek için başka yol aradı. Pencereden inen şahıs takside bekleyen arkadaşlarının yanına gitti. Bu esnada taksi geri geri gelerek demir kapıya çarptı. Üçüncü denemede ise kapıyı kırmayı başardılar. İçeri giren 4 hırsız, malzemeleri tek tek alarak taksiye yüklemeye başladı. HIrsızların oldukça pahalı olan ve yaklaşık 50 kilogram olan pirinç ruloları alarak arabaya koydukları görüldü. Hırsızlar, bagajı doldurduktan sonra olay yerinden ayrıldı.

Yaklaşık 1 saat sonra bir kamyonet ve bir Opel Astra marka araçla geri gelen hırsızların sayısının 8’e çıktığı görüldü. Daha önce kırdıkları kapıdan giren 8 hırsız, dükkanda bulunan elektrikli alet yapımında kullanılan malzemeleri kamyonete ve otomobile yüklemeye başladı. Prinç ruloları ve elektrik duyları, prizler, kontak anahtarlarının bulunduğu çuvalları yüklenen hırsızlar, 15 dakika içerisinde kamyoneti doldurdu. Gün ağarmasına rağmen oldukça rahat hareket ettikleri gözlenen hırsızlar, işlerini bitirdikten sonra olay yerinden ayrıldı.

İki ay önce Keresteciler Sitesi’ndeki atölyeyi açtıklarını ve yeni üretime başladıklarını anlatan Fetih Elektrik’in sahibi Osman Özdemir, 10 bin YTL’den fazla zararları olduğunu söyledi. Yeni mal almak için 10 bin YTL’den fazla harcama yapmak durumunda kalacaklarını anlatan Özdemir, bu süre zarfından işlerinin büyük oranda aksayacağını kaydetti. 12 işçi çalıştırdıklarını belirten Özdemir, yaşanan bu olaydan dolayı üzgün olduklarını dile getirdi.

Atölyenin önünden her gün kağıt toplayıcılarının ve hurdacıların geçtiğini belirten Özdemir, olay gününden beri bu kişilere rastlamadığını anlattı. Hırsızlığın organize bir şekilde gerçekleştirildiğine işaret eden Özdemir, çalınan malzemelerin hurdacılara satıldığını tahmin ettiğini söyledi. Bölgede girilmedik dükkan kalmadığından yakınan Osman Özdemir, “Bir arkadaşım artık bıktı. Kasasını boşalttıktan sonra açık bırakıp dükkanından çıkıyor. Yeterki kasasını kırmasınlar diye.” şeklinde konuştu.

Güvenlik kamerası görüntülerini izleyen polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.