Hırsızların yeni hedefi tarihi camiler

Kastamonu'da son zamanlarda yaşanan hırsızlık olaylarının en dikkat çeken yönü camilerin soyulması oldu.

Kastamonu’da bir haftada camilerde dört hırsızlık olayı meydana geldi.
Kastamonu Merkez Cebrail Mahallesi’nde bulunan tarihi Deveciler Camii, gece kimliği belirsiz kişi yada kişilerce soyuldu. Camiye giren hırsızlar, tarihi değeri bulunmayan halı ve kilimleri çalarak kayıplara karıştı.

Kastamonu’da 13’üncü yüzyılda Atabey Gazi tarafından Deveci Sultan adına yaptırılan tarihi cami, gece hırsızlar tarafından soyuldu. Daha önceki yıllarda da cami içinde bulunan Deveci Sultan Türbesi’ne ait kumbaranın da çalındığı camiye giren hırsızlar, tarihi özelliği olduğunu tahmin ettikleri 5 halı ve 2 kilimi çalarak kayıplara karıştı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Müftülük tarafından daha önceki yıllarda meydana gelen hırsızlık olayları nedeniyle tedbir amaçlı tarihi özelliği bulunan eserleri Kültür Bakanlığı’nın envanterine aldırıldığı öğrenildi.

Hırsız yada hırsızlar, Deveciler Camii şadırvanın üstündeki pencerenin parmaklıklarını keserek içeriye girip caminin üst katında bulunan halı ve kilimleri çaldılar. Caminin içinde bulunan ve ikinci kata çıkışı sağlayan kapının asma kilidini de kırarak üst kata çıkan hırsızlar, kullanılmayan halı ve kilimleri karıştırdılar. Camiinin halıları yenilendiği için kullanılmayan eski halı ve kilimlerin bulunduğu dolabı açan hırsızlar, istifi karıştırarak en eski halı ve kilimleri aradı.

Sabah namazı için camiye gelen 50 yaşındaki imam Hüseyin Kurt’un fark etmesiyle ortaya çıkan hırsızlık olayıyla ilgili olarak polis, geniş çaplı araştırmalara başladı. Polis, camide hırsıza ait parmak izi aradı.

Önceki gün 2 ayrı camiye hırsızlık yapmak için giren ve yardım paralarını çalan bir hırsız yakalanarak cezaevine gönderilmişti.