Hisarcıklıoğlu: 2007’de ayağımızı kurşunladık

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri Ticaret Odasında düzenlenen basın kuruluşlarının temsilcileri ile sohbet toplantısında ''2007'de içerde kavgaya başlayınca ayağımıza kurşun sıktık'' dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ”2007’de içerde kavgaya başlayınca ayağımıza kurşun sıktık” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kayseri Ticaret Odasında düzenlenen basın kuruluşlarının temsilcileri ile sohbet toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

Gazetecilerin işsizlik sorunu ile ilgili soruları üzerine, Türkiye’nin en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bu sorunun çözümü için de özel sektörün önünün açılması gerektiğini kaydetti.

Özel sektörün rakipleriyle eşit şartlarda rekabet etmesinin sağlanması gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

”2002-2007 döneminde Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük başarı hikayesini yazdı. Ortalama yüzde 7 büyüdük. İlk kez özel sektör eliyle Türkiye’nin büyüyeceği gerçeği ortaya kondu. Ancak, 2007’de içerde kavgaya başlayınca ayağımıza kurşun sıktık. İçimizdeki huzuru kaybettik. Birbirimizi ‘öteki’ görmeye başladık. O zaman bereket kayboldu. Kriz olmamasına rağmen büyüme hızımız düştü. Türkiye’nin 1. ana sorunu işsizliktir. TÜİK verilerine göre, 5,2 milyon işsizimiz var. Her yıl 700 bin gencimiz istihdam nüfusuna katılıyor. 3 gençten birinin işi yok, yani mutsuz, umutsuz. Sistem çökmüş durumda. Sistem, yamalı bohçaya döndü. Sistem kaos üretiyor. Bu sistemle daha ileriye gitme şansımız yok. Değişim ve dönüşüme ihtiyaç var. Anayasa’dan başlamak üzere, hukuk sistemi ve diğer yapısal meseleler yeniden dizayn edilmeli. Gündemi buraya çevirmemiz lazım.”

GÜNEŞ YENİDEN DOĞUDAN DOĞMAYA BAŞLADI
Dünya ekonomisinin yüzde 51’inin Türkiye’nin doğusunda bulunduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, ”Güneş yeniden doğudan doğmaya başladı. Güneş bize doğru geliyor. Bunu yakalamamız lazım. Ama birbirimizi dışlarsak ıskalarız” dedi.

Gazetecilerin siyasete görmek isteyip istemediğini soruları üzerine, TOBB Başkanı olduğu sürece siyaset yapmayacağını ve tüm partilere eşit mesafede olduklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, 2013’te görevinin sona ereceğini hatırlatarak ”Ondan sonrasını Allah bilir” diye konuştu.

IMF ile anlaşma yapılmaması konusuna da değinen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin krizi IMF’siz atlattığını ve IMF’nin parasına ihtiyacı olmadığını, ancak IMF ile ilişkilerin tamamen kopmadığını, Mayıs ayında IMF yetkililerinin yeniden Türkiye’ye geleceğini ifade etti.

ERKEN SEÇİM İSTEKLERİ
Hisarcıklıoğlu, muhalefetin erken seçim istekleri konusundaki soruları üzerine de ”Kurallar değiştirilmemeli, Millet 4 yıllığına seçtiyse 4 yıl devam etmeli. Milletten yetkiyi alanlar, bu yetkiyi daha kısa süre kullanmak istemediği sürece kurallar isteklere göre değiştirilmememeli” diye konuştu.

Hakkında bazı iddialar oraya atıldığını da dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

”Türkiye’nin en demokratik kurumunun başkanı olarak, demokrasi dışı hiçbir hareketin içinde olmadım. Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu Türkiye istiyorsak, herkes yetki ve sorumluluğu içinde hareket etmeli. İnsanlara hayırlı olmak için çalışıyorsak ne mutlu bize. Türkiye’nin layık olduğu yapı güçlü ekonomi ve kaliteli demokrasi olmalıdır. Ekonomi güçlendikçe demokrasinin kalitesi artacak, demokrasinin kalitesi arttıkça ekonomi güçlenecektir. Bunlar ayrılmaz bir bütündür. Bizim davamız budur.”

Kayseri’den övgüyle söz eden ve Kayserili olmaktan gurur duyduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, Kayseri’nin girişimcilik ruhunun tüm Türkiye’ye model olması gerektiğini vurguladı.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci, Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ve Ticaret Borsası Şaban Ünlü’nün de katıldığı toplantıda, Hisarcıklıoğlu basın kuruluşlarının temsilcileriyle Kayseri’nin sosyal ve kültürel hayatının canlandırılması için neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Arınç, Hisarcıklıoğlu’na Kayseri’de 1964-1966 yıllarında SSK Hastanesi başhekimliği yapan babası Emin Hisarcıklıoğlu’nun fotoğrafını hediye etti.

Hisarcıklıoğlu’na ayrıca Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Alan, ibrik ile ekmek tahtası ve oklava, Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci de el dokuması yöresel kilim hediye etti.

Hisarcıklığoğlu, Kayseri’de 2 işyerinin açılış törenlerine de katıldı