Hisse seneti alirken nelere dikkat etmelisiniz

Tasarruf sahiplerinin birikimlerinin bir bölümünü hisse senedinde degerlendirmesinin düsük enflasyonlu büyüme döneminde dogru bir seçim olacagini belirten Hadra, tasarruflarin ne kadarinin hisse senedinde degerlendirileceginin ise tamamen yatirimcinin risk profiline bagli oldugunu belirtti.
Kendi portföylerini olusturmak isteyen yatirimcilarin iyi bir getiri saglayabilmeleri için bazi kriterlere bakmalari gerektigini söyleyen Hadra, “Her seyden önce portföyler, farkli sektörlerden ve farkli sermaye yapilari olan sirketlerden olusmalidir” dedi.
Tasarruf sahiplerinin hisse senedi alirken, sirketin içinde bulundugu sektör hakkinda bilgi toplamasi, sektörün potansiyelini, sorunlarini ve özelliklerini arastirmasinin yerinde olacagini kaydeden Hadra sunlari söyledi:
“Burada satislarin kalitesi önemlidir. Ortalama brüt kar marjinin yeterince yüksek olup olmadigini da göz önünde bulundurmalisiniz. Sektörün cazibesini ölçmek için bakilmasi gereken diger faktörler ise; uzun vadeli büyüme potansiyeli, sektör-sirketin yasam egrisinin hangi noktasinda bulundugu, ortalama veya potansiyel karlilik, sektördeki rekabettir. En yüksek karliliga veya potansiyel karlilik gösterecek sektörlere yatirim yapmaniz yerinde bir karar olacaktir. Cazip bir sektörü tespit ettikten sonra, o sektörde lider konumundaki sirketleri tespit etmelisiniz. Burada bakilmasi gerekenler; yüksek satis büyümesi, yüksek pazar payi ve sektörde dominant pozisyonu olup olmadigi gibi kriterlerdir. En çok büyüme potansiyeline sahip sektördeki en iyi sirketi tespit ettikten sonra, bu sirketin faaliyetlerinin kalitesi hakkinda arastirma yapmaniz gerekiyor. Faaliyetlerin ve yönetimin rasyonelligi; bu baglamda karliligi, büyüme yollari, firsatlari ve rekabetteki konumu yatirim kararlarinda stratejik önem tasir. Yöneticilerin tecrübesi ve yönetimin geçmisi gibi detaylara bakmanin yani sira su sorulara cevap arayin. Bu isletme ne kadar karli hale gelebilir? Isletmenin uzun vadeli getirisi nedir? Sirketin varliklari yeni büyüme olanaklarina kanalize edilebiliyor mu? Sirketin sürdürülebilir rekabet avantajlari var mi?. Uzun vadeli yatirimcilar için isletme kalitesi degerlemeden çok daha önemlidir. Isletme kalitesi sirketin nakit akimi üretme kapasitesini belirler, bu da nihai olarak hisse senedi fiyatini tespit eder. Olgun sektörler süreklilik arz eden nakit akimlarina sahiptirler. Yeni ve gelecegi belli olmayan sektörlere göre olgun sektörlerin riski daha azdir.”