Hizbullah ana davasında üst düzey sorumlularının tahliye talebi reddedildi

Terör örgütü Hizbullah ana davasında sözde üst düzey sorumlularının tahliye talebi reddedildi.

Sanıkların arasında örgütün sözde üst düzey sorumluları Edip Gümüş ve Cemal Tutar da yer alırken, tutuklu 25 sanık hazır bulundu. Gıyabi tutuklu sanık Ejder Arpa ile 4 tutuksuz sanık duruşmaya katılmadı.
Sanıkların avukatları, Beykoz Operasyonu’nda ele geçirilen disket ve kasetlerin sonuçlarının getirtilmesini isterken, avukatlar, sanıkların uzun süre tutuklu kaldığını ve TCK’nın ilgili maddelerinin değiştiğini belirterek, müvekkillerinin tahliyelerini talep etti.

Tutuklu sanıklardan Feysel Bozkuş da, kendisinin 7 yıldan beri tutuklu bulunduğunu belirterek, pişmanlık yasası ve topluma kazandırma yasasından yararlanma talebinde bulundu. “Bu yasanın şartlarını yerine getirmiş durumdayım” diyen Bozkuş, hakkında olumlu rapor tanzim edildiğini, bu nedenle tahliyesini istedi.

İddia makamı, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na hard disk ve kasetlerin çözümlerinin ne şekilde yapıldığının sorulmasını isteyerek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının tahliye taleplerinin reddine ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Heyet, savcının talebi üzerine, terör örgütü Hizbullah’a yönelik gerçekleştirilen Beykoz Operasyonu’nda ele geçirilen bilgisayar CD’leri ve kasetlerle ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazılarak, hard disklerin yurtdışında incelemesinin yaptırılıp yaptırılmadığının sorulmasına, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne de çözümleri yapılan 3 klasörün çözümünün hangi kuruma ve ne şekilde yaptırıldığının bildirilmesi ve incelenmek üzere klasörlerin gönderilmesi için yazı yazılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Davada, sanıklardan 15’i için “devletin mevcut anayasal düzenini silah zoruyla yıkarak yerine şeri esaslara dayalı İslam devleti kurmayı maçlama” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, diğer sanıklar için ise “terör örgütü üyesi olma” suçundan 20’şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.