‘Hizbullah planını tutturmayınca PKK planını devreye soktu’

Diyarbakırlı işadamı Mehmet Ali Altındağ: "Astsubay Ali Kaya, Hizbullah planını tutturmayınca PKK planını devreye soktu"

Meclis Araştırma Komisyonu’na Şemdinli olayları ile ilgili verdiği ifade nedeniyle son günlerin en çok tartışılan ismi Diyarbakırlı işadamı Mehmet Ali Altındağ, bugün yazdığı köşe yazısında ilginç iddialarda bulundu. Altındağ, 90’lı yıllarda Diyarbakır’da görev yapan ve ‘Mutkili Ali’ lakabıyla tanınan Astsubay Ali Kaya’nın kendisine gerçeği yansıtmayan olaylar isnat ettiğini söyledi.
Altındağ, kendisine ait yerel yayın yapan Diyarbakır Söz gazetesinde yazdığı köşe yazısnda şu ifadeleri kullandı: “İran yanlısı Hizbullah örgütüne bağlı olduğum ve kendisine finans temin ettiğimi ve Atatürk düşmanlığı gibi haince suç isnat edildi. Bu çirkin suçlamalardan birşey tutturulamayınca bu kez tam 16 gün sonra PKK örgütüyle ilişki içinde olduğumuzu öne sürdüler. Çocuklarımın örgüte 350 bin mark verdiklerine ilişkin kasıtlı, yalan ve hezeyanlarla dolu, sözde PKK tarafından el yazısı ile yazılmış bir pusulayı gündeme getirdi. ‘Kulp dağlarında sözde ölü bir teröristin üzerinden çıkmış’ dediler. Sonradan bağımsız şerefli Türk hakim ve savcıları, vicdani kanaatlerini kullanarak belgenin nereden geldiğini ve nasıl oluştuğunu sordu. Derin ve geniş araştırma netitesinde belgenin tümüyle sahte olduğu ortaya çıktı. Belgenin üzerindeki ERNK mührünün Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Laboratuarı da sahte olduğunu belirtti.”

Van Cumhuriyet Savcılığı ile Meclis Araştırma Komisyonu’na verdiği bilgilerin harfi harfine gerçekleri yansıttığını belirten Altındağ, ” Söylediklerinim arkasındayım. Hepsi savunma hakkı kapsamındadır. Kişilere karşı herhangi bir kinim garezim söz konusu değil. Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın makamına, rütbesine saygım sonsuzdur. Ancak Diyarbakır’da 7. Kolordu Komutanlığı görevinde bulunduğu sırada tezgahlanan bu oyunlar ve sahtecilik ne hazindir ki kendisi tarafından önlenmemiştir” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanlığı’nın Van Savcısı hakkında dava açmasının düşündürücü olmduğunu belirten Altındağ,” 4-5 defa Diyarbakır DGM eski Başsavcısı Nihat Çakır’ın yapmış olduğu yasa dışı uygulamaları şikayet edilmiştir. Müfettişlik olmuştur. Her nedense aynı kurul yani Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu hep onu korumaya çalışmıştır. Oysaki 1998 yılında üçgen ve dörtgen senaryo ile PKK tarafından tanzim edilmiş gibi gösterilen belgenin müşterek paydası ve hatta en büyük rolü Nihat Çakar olmuştur. Şemdinli olayları ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu’na şikayette bulunmuşuz. Ama ne varki verilen ifade tutanaklı ‘gizlilik’ derecesine rağmen ortalıkta cirit atıyor.” şeklinde konuştu.

Altındağ, daha önce Astsubay Ali Kaya’nın Diyarbakır’da çalıştığı sırada işadamları hakkında sahte rapor hazırladığını, dönemin DGM eski başsavcısı hakkında ‘irtica’ raporunu hazırladığını belgeleriyle birlikte yayımlamıştı.