Hizbullah’tan mesaj geldi

Lübnan'daki Hizbullah örgütünün meclisteki Vefa ve Mukavemet Grubu Başkanı Muhammed Raad, İsrail'in Şebba bölgesinden çekilmesinin silahsızlanmaları için yeterli sebebi oluşturmadığını ifade etti.

İsrail’in Lübnan’a vereceği herhangi bir söze güvenilemeyeceğini vurgulayan Raad, direnişin Lübnan’ın elindeki güçlü br koz olduğunu ifade ederek, “İsrail tarafından gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı tetikte olacağız” dedi.

Lübnan basını, Başbakanı Fuad Sinyora ve Dışişleri Bakanı Fevzi Saluh arasında geçen hafta yapılan gizli görüşmede, Fransa ve İngiltere’den Şebaa bölgesinin hangi ülkeye ait olduğuna dair tarihi bilgi ve belge istenerek Suriye’yi köşeye sıkıştırma kararı çıkmıştı.

Plana göre, Şebaa bölgesinin Lübnan’a ait olduğuna karar verilmesi durumunda İsrail’in 425 sayılı Birleşmiş Milletler kararı gereği bu topraklardan çekilmesi gerekiyor. Bu toprakların Suriye’ye ait olduğunun kabul edilmesi durumunda ise Lübnan Hizbullahı’nın silahlı bir güç olmasının nedenlerinden biri ortadan kalkacak ve bu silahlı örgütün meşruiyeti sorgulanmaya başlanacak.