Hızlı Tren Projesi’nde değişikliğe gidildi

Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek olan Hızlı Tren Projesi'nin Eskişehir kent merkezinde yer altına alınmasıyla ilgili uzun süredir yaşanan tartışmalar nihayet sona erdi.

Değişiklik kararı, Eskişehir kamuoyu tarafınan büyük bir sevinçle karşılanırken, bu değişikliğin devlete yaklaşık 50 milyon Euro’ya malolacağı belirtildi.

Daha önce yer altından geçirilmesine karar verilen; ancak maliyet nedeniyle rafa kaldırılan Hızlı Tren yolu ile ilgili yaşanan tartışmalar, yaklaşık 2 yıldır Eskişehir kamuoyunu meşgul ediyordu. Tartışmaların uzaması üzerine konu Başbakan Erdoğan’a kadar gitti. Başbakan’ın talimatı üzerine Kurban Bayramı’nda teknik ekip ile birlikte Eskişehir’e gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, trenin geçeceği güzergah üzerindeki hemzemin geçitlerde incelemelerde bulundu. Daha sonra Eskişehir Valisi, üç belediye başkanı, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve il milletvekilleri ile birlikte bir toplantı yaptı. Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada tren yolunu yer altına almaya karar verdiklerini söyledi.

Yıldırım, ‘Biz kollektif akla çok önem veren bir anlayışa sahibiz. Yaptığımız toplantı sonucunda, halkımızın mutluluğu ve geleceği için projenin yer altına alınmasına karar verdik. Artık ne olursa olsun Hızlı Tren yolu, Eskişehir’de yer alttan geçecek.” dedi.

Projede yapılan değişikliğe göre şehir merkezinde yolun yaklaşık 10 km’lik kısmı yer altından geçecek. Yolun üst kısmı ise bulvar yapılacak. Büyükşehir Belediyesi ve metropol ilçeler Tepebaşı ve Odunpazarı belediyelerinin destek vereceği yeni düzenlemenin devlete 50 milyon avuroluk ek bir külfet getirmesi bekleniyor.

Hızlı Tren Projesi’nin şehir merkezinde yer altına alınmasıyla ilgili karar, Eskişehir’de büyük bir sevinçle karşılandı.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, Türkiye Cumhuriyeti’nin GAP’tan sonra en öneli projesi olarak gösterilen Hızlı Tren yolunun kent merkezinde yer altına alınması projenin geleceği açısından çok önemli gördüğünü söylerken, uzun süredir gündemde olan projenin artık tartışma konusu olmaktan çıkardıkları için son derece mutlu olduğunu dile getirdi.

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Tacettin Sarıoğlu ise “Bu karar Eskişehirliler için çifte bayram oldu. Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere halkımız bütün herkese çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan 8 Haziran’da temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan ve 2 aşamalı olarak yapılan Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin 1. etabını oluşturan Ankara- Eskişehir kısmı, Behiçbey ve İnönü ilçesi arasını kapsıyor.

Toplam 240 kilometre olan bu etabın yapımına Mayıs 2004’te başlandı. Çalışmalar, Alsim-Alarko ve İspanyol OHL üçlü konsorsiyumu tarafından yürütülüyor. Bugüne kadar yaklaşık yüzde 75’i tamamlanan projenin 1.5 milyar avroya mal olması bekleniyor.

Proje kapsamında, ilk olarak 200 km olarak tasarlanan trenin saatteki hızı, daha sonra Ulaştırma Bakanlığı tarafından 250 km’ye çıkartıldığı açıklanmıştı.