Hızlı Tren’in özellikleri

Konya-Ankara Hızlı Tren Projesi'nin özellikleri sevindiriyor.

Projede, sürekli güzergah değişikliğine gidilerek Kulu üzerinden, Polatlı üzerinden değişik alternatifler üzerinde çalışıldı. Konya’yı Ankara’ya ve İstanbul’a en kısa sürede bağlayacak olan Polatlı-Konya güzergah en uygun güzergah olarak seçildi.

Bütün bu çalışmalar sonucunda güzergahı Polatlı’dan başlayan Ankara-Konya Hızlı Tren Projesi çitf hatlı, elektrikli sinyalli, 250 km hıza uygun olarak planlandı. Uygulama projesini müteakip, 15 Aralık 2005’te altyapı yapım halesine çıktı. 2006 Nisan ayında yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin fiili olarak yapım süreci başladı. İki etap halinde yapılacak projenin uzunluğu 212 kilometredir. Polatlı-Ankara dahil toplam güzergah ise 306 kilometredir. 306 kilometrelik Ankara-Konya hattının 94 kilometrelik kesimi Ankara-Polatlı arasında halen inşaatı devam eden Ankara-İstanbul hızlı tren projesi kapsamında yapılmakta.

Hattın maksimum eğimi binde 16, minumum kurp yarı çapı 6 bin 500 metre olup, gerek altyapı gerekse üstyapı inşaatında en son teknoloji kullanılacak. Her iki kesim dahil 212 kilometrelik hattın inşaatında 16 milyon metreküp kazı, 7 milyon metreküp dolgu, 10 adet köprü, 26 adet üst geçit, 64 adet alt geçit, 107 adet menfez yapılacak. Ayrıca hat üzerinde 2 bin 100 metrelik Türkiye’nin en uzun hızlı tren tüneli bulunacak.

Toplam maliyeti 500 milyon dolar olan projenin altyapısının 2007’de bitirilmesi hedefleniyor. Proje devreye girdiğinde Ankara-Konya 1 saat 15 dakikaya İstanbul-Konya arası 3 saat 30 dakikaya, Konya-Eskişehir 1 saat 30 dakikaya düşecek.