Hizmet binaları sular altında kaldı

Bolu'nun Seben ilçesinde bulunan ve Abant Gölü'nün 7 kat büyüklüğündeki Taşlı Yayla Göleti'nde 20 milyon metreküp su birikti.

Gölette sular yükselince bazı yayla evleriyle Orman İşletme Müdürlüğü’nün hizmet binası su altında kaldı. Her sene 44 milyon metreküp su birikecek olan göletten elektrik enerjisi üretimi de hedefleniyor.

Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman, Seben İlçe Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ile Taşlı Yayla Göleti’nde incelemede bulundu.

Akduman, kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle gölette 20 milyon metreküp su biriktiğini söyledi. Akduman, bu sene Taşlı Yayla Göleti için 250 bin lira ödenek ayrıldığını belirterek, “Bu parayla çevre yollarında çalışma yapılacak. Ayrıca 2 olan su bağlantısına 1 bağlantı daha eklenecek. Bundan sonra proje tam anlamıyla tamamlanacak.” dedi.

Tahsin Akduman, 3 havzayla gölette 44 milyon metreküp su toplanacağını, bu suyun her sene dolup boşalacağını ifade etti.

Göletin Seben ilçesinin sulama ihtiyacını gidermek amacıyla yapıldığına vurgu yapan Akduman, şunları kaydetti: “Nihaiyi amacımız ise buradan elektrik üretmek. Buradaki suyla Seben gibi 4-5 ilçenin 7-8 aylık elektrik ihtiyacı karşılanabilir. Böylelikle İl Özel İdaresi’ne de yılda 2,5 milyon lira gelir aktarılacak.”

Akduman, yaklaşık 8 milyon liraya mal olan göletin turizme açılması için çalışma yapmak istediklerini dile getirdi.

Akduman, “Göletin olduğu bölge doğal olarak tabiatın en güzel bölgesi. Çevresi orman ve yayla. Kötü yapılaşma yok. Burası turizm amaçlı değerlendirilebilir. Bolu ve Seben turizmi açısından güzel olur.” ifadelerini kullandı.

SEBEN OVASI SULANACAK

Taşlı Yayla Göleti’yle Seben ilçesi ve köylerindeki 14 bin 120 dekar arazinin ‘adi salma’ yöntemiyle sulanması planlanıyor. Ayrıca, yağmurlama ve damlama sulama sistemiyle yaklaşık 40 bin dekar arazi sulanabilecek. Projeyle ekonomiye 20 milyon lira katkı sağlanacak. Tersine bir göçün olması öngörülüyor.

ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Sulama yapılması planlanan Seben Ovası ile Taşlı Yayla Göleti arasındaki kot farkının yaklaşık 700 metre olması nedeniyle potansiyel enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi hedefleniyor. 4,3 megavatlık iki adet hidroelektrik santralinin yapılması planlanıyor. Saniyede 1 metreküp suyun göletten alınarak enerji santrallerinden geçirilmesiyle elde edilecek enerjinin yıllık bedelinin 3 milyon lira olarak hesaplanıyor.

ORMAN BİNASI SULAR ALTINDA KALDI

Öte yandan, Taşlı Yayla Göleti’nde sular yükselince Seben İlçe Orman Müdürlüğü’ne bağlı Taşlı Yayla İşletme Şefliği’nin hizmet binaları sular altında kaldı. Bazı yayla evleri de sulara gömüldü. Hizmet binasındaki eşyalar başka bir yere taşındı. Seben kara yolunun 3,5 kilometrelik kısmı su altında kalmış, yolun güzergâhı değiştirilmişti. 44 milyon metreküp su toplama kapasiteli gölet, 12 metre derinliğinde, 833 hektar alana sahip, çevre uzunluğu 8,5 kilometre.