Hizmet vatandaşın ayağına atla gidiyor

Günümüzde hızlı ulaşım araçlarının artması ile beraber bir zamanlar insanları sırtında taşıyarak kilometrelerce uzaklara götürülen atlar da unutulur oldu.

8 bin nüfuslu Toprakkale ilçesi Dağıstan Mahallesi’nde muhtarlık yapan Mehmet Karacinli seyahatlerini araba ve motosiklet ile değil geçmişte yapıldığı gibi atla yapıyor. Kaymakamlık tarafından kendisine verilen atı ulaşım aracı olarak kullanan Muhtar Karacinli, bu şekilde tasarruf yaptığını düşünüyor. Ulaşımını atla yaptığı için ismi ‘atlı muhtara’ çıkan Karacinli, özellikle gittiği yerlerde çocukların ilgi odağı oluyor.

İlçelerinde her türlü imkanın olduğunu, neredeyse 3 kişiye 1 araba düştüğünü belirten Muhtar Karacinli, buna rağmen atı tercih etmesini “Benzin fiyatları zamlandı. Atıma ot veriyorum yetiyor. Zaten bölgemiz yeşil alanlarla çevrili. O yüzden atım yiyecek sıkıntısı çekmiyor. Ben de bu yüzden atımla seyahat ediyorum.” sözleriyle anlatıyor.

Akşamları atıyla mahallesindeki yanmayan sokak lambalarını kontrol ettiğini, mahallenin düğünlerine ve cenazesine katıldığını belirten Muhtar Karacinli, “Bütün işlerimi atımla görüyorum. Beni atla görenler şaşırıyor. Özellikle çocuklar ata binmek için birbiriyle yarışıyor. Önemli olan vatandaşlara hizmet vermek, bunu da yaptığıma inanıyorum.” diyor.

Gittiği yerlerde yoğun ilgiyle karşılanan ve zaman zaman alkışlanan Muhtar Mehmet Karacinli, vatandaşların olumlu tepkisiyle karşılaşıyor.

Mahalle sakinlerinden Müslüm Yakupoğlu, muhtarlarının atla seyahatine önce şaşırdıklarını sonra ise alıştıklarını ifade ediyor.

İlk zamanlar ‘araba yok mu da atla gidiyor’ diye düşündüklerini belirten Yakupoğlu, “Şu anda herkes muhtarımızı gittiği yerde alkışlayarak, işte atlı muhtarımız geldi diyerek karşılıyor. Günümüzde garip gelse de hala atla seyahat yapılabiliyor. Biz de muhtarımızı bu konuda sonuna kadar destekliyoruz” dedi.