Hizmetliler memur olunca okulu temizleyecek kimse kalmadı

Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mustafa Akça, Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevde yükselme sınavı yapmasıyla okullarda hizmetli kalmadığını söyledi.

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Akça, Afyonkarahisar genelinde tüm okullarda aşırı şekilde hizmetli eksikliğinin olduğunu dile getirdi. Bu konuda bakanlığın yeni kadro açması gerektiğini kaydeden Akça, eksikliğin son birkaç aydır arttığını bildirdi.

Hizmetli eksiğinin artmasını, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı görevde yükselme sınavına bağlayan Akça, “Bakanlığımızın yaptığı görevde yükselme sınavına giren ve gerekli şartları sağlayan hizmetlilerin memurluğa geçmeleri ile birlikte eksiklik iyiden iyiye hissedildi.” dedi.

Hizmetli eksikliğinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çözüm bulabileceği bir konu olmadığını vurgulayan Akça, “Bu konu Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadro açması ile ancak çözülür. Aynı sıkıntı ülkemizin diğer illerinde de yaşanıyor.” diye konuştu.

Afyonkarahisar’da 6 hizmetli kadrosu olan bir okulda 3 kişinin görev yaptığına dikkat çeken Akça, bu konuda Eğitim Bir-Sen ve diğer eğitim sendikalarının bakanlığa tekliflerde bulunduğunu ifade etti. Okul için bir hizmetlinin öğretmen kadar önemli olduğuna işaret eden Akça, “Hizmetliler temiz bir ortam hazırlamazsa eğitim aksar. Bu konunun eğitimde başarısızlık unsurlarından biri olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Akça, okullarda kaloriferci olmadığı için hizmetlilerin o işi de yaptıklarını sözlerine ekledi.