Hocaefendi Gülen Karikatür krizini değerlendirdi

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan, çeşitli rahatsızlıkları sebebiyle orada yaşamını sürdüren Fetullah Gülen Hocaefendi karikatür krizini terbiyesizlik olarak niteledi ve tepkilerin mallara boykot olarak uygulanabileceğini belirtti.

Hocafendi Muhammed Fethullah Gülen web sitesindeki açıklamalarında şunlara yer verdi; ”Bunlar başka dinlere saygısız insanlar. Bunlar Danimarka’da da vardır, Almanya’da da vardır”
Hocaefendi, Türkiye’de yayın yapan bir takım gazetelere de dikkat çekerek; ”Şimdi Avrupa’dakiler deseki niye onlara ses çıkarmadınız da buna bu kadar itiraz ediyorsunuz dese, diyecek bir şeyimiz yoktur” dedi.

Fethullah Gülen yaptığı açıklamada Türkiye’de de bazı gazetelerin Kur’an-ı Kerim’e çöl kanunu dendiğini, mesajına karşı çıkıldığını söyledi.

Hocaefendi Fethullah Gülen açıklamasına şöyle devam etti: ”Tassasup her ülkede olur. Batılıların damarlarında bir taassup vardır. Bunu bilerek münasebetleri sürdürmeliyiz. Kabul edip de suküt mu edeceğiz. Hayır bunu kabul etmeyeceğiz. Belki Gandi gibi mallerine boykot yapacaksınız. Başka malları alacaksınız.”

Türk nüfusunu Batıdaki artışının, rahatsızlık ortaya çıkardığını, gazetelerin bu başıboş hissiyata tercümanlık yaptığını belirten Gülen ”Onlar tabanın hissiyatına mümaşat yapıyor.” dedi.

Hocaefendi Gülen: ”Siz sadece hoşgörü diyenlerle karşılaşıyor ve hepsi böyle diyorsunuz ama böyle değil. Çoğu mütaaassıp ama biz onların kullandığı argümanı kullanmayız. Biz onların yaptığı saygısızlığın onda birini yapamayız. Siz Musa’ya, İsa’ya bir şey derseniz kafir olursunuz. Kültürünüz onların yaptığı terbiyesizliği yapmaya müsade etmiyor. O zaman başka bir şekilde bunu defetmelisiniz.” dedi.

Danimarka büyükelçiğinin yakılmasına din izin vermiyor

Yapılanları düpediz bir küstahlık olarak niteleyen Gülen gösterilecek tepkinin düzeyine vurgu yaptı. ”Sizin yapacağınız en küçük bir küstahlık sizi dinden çıkarır.” dedikten sonra, ”Bizim adımıza Danimarka elçiliğine yapılanlar çok çirkindir. Ama senin dinin buna izin vermiyor. Senin tepkin medenice olmalıdır, kibarca olmalıdır. ” dedi.

Gülen muhakkak surette bir şey yapılması gerektiğini belirttikten sonra bunun mutlaka uygun bir uslüpla gösterilmesi gerektiğini ifade etti.