Hocalar Hacettepe’yi bile nasıl geride bıraktıklarını anlattı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi, Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda (TUS) Hacettepe gibi köklü üniversiteleri geride bırakarak ikincilik elde etti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) Hacettepe gibi köklü üniversiteleri geride bırakarak ikincilik elde etti. Öğretim üyeleri, hoca-öğrenci ilişkilerini sıcak tutarak böyle bir başarı elde ettiklerini, öğrencilerine bir ağabey, abla gibi yaklaştıklarını vurguladı.

TUS’un bu yılki favorisi, BEÜ Tıp Fakültesi oldu. Fakülte, mezun olup TUS’a giren 92 öğrencisinden 46’sını uzmanlık eğitimine gönderdi, eski ve köklü üniversiteleri geride bırakarak yerleşme oranında Türkiye ikinciliği elde etti. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan 2013-TUS Sonbahar Dönemi Değerlendirme ve Yerleştirme İstatistikleri’ne göre İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, yüzde 62’lik yerleşme oranı ile Türkiye birincisi oldu. Bülent Ecevit Üniversitesi yüzde 50’lik yerleşme oranı ile ikinci sırada yer aldı. Hacettepe Tıp Fakültesi ise yüzde 45 oranındaki yerleşme yüzdesi ile üçüncü sıraya yerleşti.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan BEÜ TIP Fakültesi Kadın ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Özmen, “Öğrencilerimiz gerçekten TUS’a iyi hazırlandılar. Biz de 6. sınıfta iyi bir ekip oluşturduk. Çocuklara biraz da ağabeylik ablalık yaparak onlarla yakından ilgilendik. Herhangi bir şeye ihtiyaçları olduğunda veya eksikliğini hissettikleri konularda hep yanlarında olduk. Başarının sırrı; onlarla yakın ilgilenme, derslerine iyi çalışmaları, birinci dönemden itibaren çok iyi eğitim almaları ve çok iyi bir öğretim üyelerine sahip olmalarıdır. Aslında bu sonucu bekliyorduk, çünkü öğrencilerimiz gerçekten çok iyi çalıştılar. Bu sonuçtan dolayı çok mutluyuz. Onlarla gurur duyuyoruz. Sonuç ilk açıklandığında Taner hocamla birlikte gözümüz doldu.” dedi.

Emeği geçen herkese teşekkür eden Prof. Dr. Özmen, “Bizim son 3-4 yıldır TUS sonuçlarımız gerçekten iyiydi. Genelde ilk 10-15’e giriyorduk. Bu sene daha güzel netice aldık. Gittikçe ivmelendi, sonradan gelen öğrencilerde abi ve ablalarına bakarak bir bilinç oluştu.” diye konuştu.

BEÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metebolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Bayraktaroğlu ise şunları söyledi: “Sonuç her şeyden önce çok sevindirici. Ülkede Zonguldak bir kenarda olsa da bunları yapabileceğini gösteren bir tıp fakültesinin bireyleriyiz. Üniversite sınavını kazanmak, arkasından hekim olduktan sonra tıpta uzmanlık çok önemli değişim noktasıdır. 3, 4. ve 6. dönemlerde şahsen derslerde öğrencilerime olabildiğince ağabeylik ve ablalık yaparak iyi bir hekim olmaları için mücadele ederken, diğer öğretim üyesi arkadaşlarımız da buna destek verdi. Bu başarı yüz güldürücü sonuçlar verdi. Sınava girerken Zonguldak’a zor gelen arkadaşlar, bundan sonra çok kolay gelecektir. Hekim olmak için de burası çok özellikli bir merkez olacaktır. Aslında 6 yıllık bir birikimin sonunda üzerine eklenen son 1 yıllık gayretlerle bu başarıya ulaşıyoruz. Bu başarıda emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Başarımızı duyan farklı illerdeki arkadaşlarımız da arayıp tebrik ediyorlar.”