Hokeyci pistte az kalsın ölüyordu

Amerikan Buz Hokey Ligi NHL'de, ölümcül kaza. Başaşağı yere düşen arkadaşının pateni tarafından boğazı kesilen Richard Zednik, az kalsın ölüyordu.

Buz üstündeki kavgalarla tanınan Amerikan Profesyonel Buz Hokey Ligi NHL’de, bu kez buz pistinde kavga yerine az kalsın trajedi yaşanıyordu.

Florida Panthers ile Buffalo Sabres arasında oynanan maçta, Florida Panthers’in forvet oyuncusu Richard Zednik’in, gırtlağı kesildi.

Hokey topunu kapma yarışında, Zednik’in takım arkadaşı Olli Jokinen, dengesini kaybederek, başaşağı yere düştü.

Hemen arkasındaki takım arkadaşı Zednik’i farketmeyip, dengesini sağlayabilmek için, istemdışı ayaklarını havaya kaldıran Jokinen’in sağ pateni, 32 yaşındaki hokeycinin boğazını kesti.


Hemen hastaneye kaldırılan Slovak hokeycinin, sesindeki kısılma da farkedilince hemen operasyon gerçekleştirildi.

Takım arkadaşları ve seyirciler, salonu terketmezken, bu sırada açıklama yapan doktorlar, şahdamarının kesilmemesinin tamamen şans eseri olduğunu belirtip, Zednik’in ameliyata alındığını açıkladılar.

Hastaneye getiriline kadar tam 5 ünite kan kaybettiği açıklanan hokeycinin, bilincini yitirmeye yüz tuttuğu, şah damardaki kan basıncının artmakta olduğu da belirtilirken, doktorların da tam bu sırada olaya müdahele ettiği açıklandı.

32 yaşındaki Slovak hokeycinin, şuan için herhangi bir hayati tehlikesi bulunmuyor. Ancak yeniden buz pistlerine dönmesi için 3 ay beklemesi gerekiyor.

19 YIL ÖNCE DE AYNISI OLMUŞTU

NHL’de önceki gün yaşanan bu kazanın bir benzeri de 22 Mart 1989’da Clint Malarchuk adlı hokeycinin başına gelmişti.

Kaleci olarak görev yapan Malarchuk’un boğazı, pozisyon sırasında kesilmiş ve Malarchuk ölümle burun buruna gelmişti.

Eski bir askeri doktor olan takım antrenörü Jim Pizzutelli tarafından kurtarılan Malarchuk, 4 gün sonra idmanlarına devam etmiş, 3 sene sonra da kariyerini noktalamıştı.

Malarchuk’un bu kazasından sonra, kalecilerin boyundurluk takma zorunlulu getirilmişti.

AYNI ŞEKİLDE ÖLEN VAR

Zednik ve Malarchuk ile aynı sakatlığı geçiren, fakat aynı kaderi yaşayamayan İsveçli hokeyci Bengt Akerblom, 1995 yılında benzer bir kaza sonucu kan kaybından hayatını kaybetmişti.