Holiganlara Almanya genelinde stat yasağı

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, son zamanlarda Alman futbolunda yaşanan şiddet artışına karşı çok sert tavır sergilemeye devam ediyor.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, son zamanlarda Alman futbolunda yaşanan şiddet artışına karşı çok sert tavır sergilemeye devam ediyor.

Koyu bir MSV Duisburg taraftarı olan Jaeger bu eğilimi nedeni ile futbolun temiz kalması için büyük gayret sarf ediyor. Schalke 04 ile Borussia Dortmund arasında oynanan derbi müsabakasında çıkan tatsız olaylar uzun süre gündemi meşgul etmişti.

Bakan yeni bir karar ile bu maçta tespit edilen 8 holigan ve bundan sonrası aynı davranışı sergileyen holiganların Almanya’da herhangi bir stadyuma girme yasağı alacaklarını açıkladı. Seyircileri sorumluluk ile davranmaya davet eden Bakan Jaeger, tespit edilen agresif taraftarların şikayet edilmesi ve agresif ortamlara taviz verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Borussia Dortmund kulübünün kendi taraftar grubuna gösterdiği kararlı tavrı diğer kulüplerin de gösterip göstermeyeceği merak konusu olmaya devam diyor. Karar alınmadan önceki son deplasman maçı olan Wolfsburg deplasmanı sonrası yine Dortmundlu 400 kadar holigan çevrelerine ve kamu malına on binlerce Euro’luk zarar vermişti.