Hollanda peçeye yasak getirdi

Hollanda hükümeti, Müslüman kadınların kullandığı peçe gibi insanların yüzlerini gizleyen giysilerin kamusal alanda giyilmesini yasaklama kararı aldı.

Amsterdam Bölgesel Eğitim Merkezi (ROC), peçenin yasaklanması konusunda okul yönetimi tarafından alınan kararın uygulanmaya başlandığını açıkladı. Kararın okulun peçeli üç öğrencisine iletildiğini bildiren ROC yöneticileri, bu grubun bildiriden sonra derslere girmediğini belirterek, “Öğrencilerin mahkemeye başvurmalarını bekliyoruz. İsterlerse kendilerine bu konuda her türlü yardımı yapmaya da hazırız” dediler. Peçeli öğrencilerin okula bundan böyle kayıt yaptıramayacaklarını vurgulayan yöneticiler, peçe yasağı konusundaki kararın hükümetin almasından sonra uygulanmaya başlandığını ifade etti.

Hollanda Adalet Bakanlığı’nın Resmi gazetede yayımlanan açıklamasında ise bu kararın güvenlik gerekçesiyle alındığı belirtildi. Açıklamada “Hollanda’da yaşayan vatandaşların güvenlik ve huzuru göz önüne alındığında yüzü gizleyen kıyafetlerin kamusal alanda giyilmesi uygun görülmemektedir” denildi. Göç ve Entegrasyon Bakanı Rita Verdonk’un hazırlayacağı tasarının yasalaşmasıyla Hollanda, son dönemlerde Avrupa’nın birçok ülkesinde tartışma konusu olan peçeye karşı yasal tedbiri hayata geçiren ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu.

Hollanda’da Merkez sağ hükümetin aldığı kararın, gelecek hafta yapılacak genel seçimler öncesine denk gelmesi de dikkat çekti. 2004 yılında yönetmen Theo Van Gogh’un çektiği bir film yüzünden Fas kökenli Müslüman tarafından öldürülmesi, Hollanda’da göçmenlere öfkenin artmasına yol açmıştı.

İktidardaki politikacıların uyum yasalarının sertleştirilmesi yönündeki çağrı ve planları, ülkedeki Müslümanların endişelerini arttırıyor. Hollanda’da yaşayan Müslümanların çoğu, giderek daha fazla dışlandıklarından yakınıyor.

Ülkede oy kullanma hakkına sahip 16 milyonun yüzde 6’sını Müslümanlar oluşturuyor. Mart ayında yapılan yerel seçimlerde Müslüman seçmenlerin en çok desteklediği parti Sosyal Demokrat İşçi Partisi oldu. Fakat İşçi Partisi Ermeni Soykırımı nedeniyle Türk toplumunun ciddi tepkisini çekmişti.

Tepkiler, İşçi Partisi’nin 2002 yılındaki sandalye sayısının 42’den 35’e düşmesine neden olmuştu. Son kamuoyu araştırmalarında solun yeni lideri ise bu hafta çıkışla 11 sandalyeden 30 sandalyeye ulaşan Sosyalist Parti SP oldu.

Yasak kararına Hollanda Üniversiteler Birliği de uyduğunu açıkladı. Birlik tarafından yapılan açıklamada peçe gibi yüzü kapatan giysilerle orta dereceli okullara girişin yasaklanmasına kendilerinin de buna uyacakları belirtildi.

Hollanda’da, çarşaf ya da peçe benzeri yüzü kapatan giysi giyen öğrencilerin orta dereceli okullardan sonra üniversitelere alınması da yasaklanmıştı Yasaklama kararı, üniversitelerin bağlı olduğu “Üniversiteler Birliği” (VSNU) tarafından alınmıştı. Üniversiteler Birliği’nin Utrecht kentindeki toplantısından sonra yapılan açıklamada, peçe ve çarşaf benzeri giysilerin, öğrencilerin hem kendi aralarındaki hem de öğretim üyeleriyle iletişimini engellediği için yasaklama kararının alındığı belirtilmişti. Yasaklama kararı, Üniversiteler Konseyi’nde ele alınarak ve onaylamasından sonra yürürlüğe girmişti.