Hollande’a ‘Suriye harekatına meclis onayı’ baskısı artıyor

Fransa Milli Meclisi'nin çarşamba günü Suriye gündemiyle toplanmasından hemen önce tartışmalar giderek yükseliyor.

Fransa Milli Meclisi’nin çarşamba günü Suriye gündemiyle toplanmasından hemen önce tartışmalar giderek yükseliyor. Fransa Başbakaaı Jean Marc Ayrault, bu toplantıdan önce parlamentonun iki kanadının liderleriyle görüşeceğini açıkladı.

Başbakan Ayrault, Fransa Milli Meclisi Başkanı Claude Bartolone ve Senato Başkanı Jean-Pierre Bel ile görüşecek. Ayrıca, Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu üyeleriyle de bir araya gelmesi bekleniyor. Toplantıda Başbakan Ayrault’un Suriye’ye yapılması muhtemek askeri müdahalede Fransa’nın rolüyle ilgili bilgilendirmede bulunması bekleniyor.

Bu arada François Hollande’a, Suriye’ye yapılacak askeri müdahaleyi Meclis’in onayına sunmasıyla ilgili yapılan baskılar da giderek artıyor. Son olarak Ana Muhalefet Partisi Lideri Jean François Cope, oylama olup olmamasıyla ilgili seçimin Hollande tarafından verileceğini kaydederek, Suriye gündemiyle toplanan mecliste oylama yapılmamasının, birlikte kara verilmesi gereken durumlarda tek başına hareketin yolunu açacağını söyledi.