Horlama radyocerrahi tedavisiyle iyileştiriliyor

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Polikliniği, horlama rahatsızlığı olan hastaları radyocerrahi yöntemiyle tedavi ediyor.

Yüksek frekanslı ve düşük ısılı radyo dalgalarının damak ve küçük dile uygulanması işlemine radyocerrahi denildiğini belirten Op. Dr. Feda Bayrak, “Bu yöntem sayesinde, basit tip dediğimiz horlama etkili ve hızlı bir şekilde tedavi ediliyor.” diye konuştu. Horlama şikayetlerine haftada iki gün randevu sistemiyle baktıklarını belirten Op. Dr. Bayrak, “Horlama burunda kemik eğriliği, sinüzit, damak bozuklukları, küçük dil uzaması ve çene bozuklukları gibi sebeplerle ortaya çıkar. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Özellikle obez diye tabir edilen, kilo problemi olan erkeklerde daha yaygın şekilde ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Radyocerrahi yöntemini basit tip horlamada uyguladıklarını vurgulayan Bayrak, şu bilgileri verdi: “Bu tedavi damağa radyofrekans uygulama yöntemidir. Damak anestezi ile uyuşturulduktan sonra bölgeye radyo dalgaları verilerek damak içinde sertlik oluşturulur. Bu sertlik sayesinde uyku sırasındaki titreşimler azalır veya tamamen kesilir. Bu yöntemi çocuklarda uygulamıyoruz. Tedavi birer ay arayla üç seans halinde yapılıyor. Radyocerrahi tedavisi poliklinikte yapılabilen bir operasyondur. Yapılan işlemden sonra hafif bir ağrı ve şişlik hissedilebilir. Fakat iyileşme süreci kısadır. Bu uygulamayı bir yıldan fazladır hastanemizde gerçekleştiriyoruz.”