Horoz yedi hastenelik oldu

Muş'a bağlı Kıyıbaşı Köyü'nde bir horozu keserek yiyen ailenin 2 yaşındaki çocuğu hayatını kaybetti, anne ile 2 çocuğu da hastanede tedavi altına alındı.

Anne Hatice Alkan ile büyük kızı Neşe Alkan ise horozun tüylerini yolarken, evin iki çocuğu Berfin ve Hüseyin de annesi ve ablalarını izledi.

Daha sonra pişirilen horozu yiyen 2 yaşındaki Berfin, aynı gün hastalandı. İki gün hasta olarak evde yatan ve hastaneye götürülmeyen Berfin, yüksek ateş nedeniyle hayatını kaybetti.

15 yaşındaki Neşe Alkan da, aynı şikayetle hastalandı. Evde 3 gün yatan Neşe Alkan, ailesi tarafından 5 gün önce Muş Devlet Hastanesi’ne getirildi. Neşe Alkan, daha sonra kuş gribi şüphesiyle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Bu yaşananların ardından dün gece de 4 yaşındaki Hüseyin rahatsızlandı. Hüseyin, babası ve ablası Diyarbakır’da olduğu için annesi durumu Muş Valiliği Kriz Merkezi’ne bildirdi. Olayla bizzat ilgilenen Vali İbrahim Özçimen, köye 112 Acil Servis ve sağlık ekibi gönderdi.

Eve giden sağlık ekibi, 4 yaşındaki Hüseyin Alkan’a ilk müdahaleyi evde yaptıktan sonra anne Hatice Alkan ve Hüseyin Alkan’ı Muş Devlet Hastanesi’ne getirdi. Uzman hekimler tarafından muayene ve tetkikleri yapılan anne ve oğlu, tedavi altına alındı.

Anne Hatice Alkan, horozu eşinin kestiğini, kendisi ile büyük kızı Neşe’nin horozun tüylerini yolduklarını, iki çocuğunun da bu sırada yanında olduğunu anlattı. Berfin’in ölümü ve diğer çocuklarının hastalanmasında kuş gribi hastalığını hiç düşünmediklerini söyleyen Hatice Alkan, Berfin’i doktora getirmemenin üzüntüsünü yaşadığını ifade etti.

Kıyıbaşı köylüleri ise, bu olaydan sonra kriz masasına başvurarak köydeki tüm kanatlı hayvanlarının itlaf edilmesini isteyeceklerini söylediler.