Hortum caminin minaresini yıktı

Köyde etkili olan hortum caminin minaresini yerle bir etti...

Kars’ın merkeze bağlı Azat köyünde dün akşam etkili olan hortum caminin minaresini yıktı. Minare caminin avlusunu yerle bir ederken, çok sayıda elektrik ve telefon direği yerinden söküldü, onlarca evin çatısı uçtu. Kars’ın Dikme köyünde dün akşam etkili olan hortum aynı istikametteki bir çok köyde büyük çapta maddi zarara yol açtı. Ataköy ve Azat köylerinde de çok sayıda evin çatısı uçarken, telefon ve elektrik direkleri yerinden çıktı. Önüne aldığı ne varsa kasıp kavuran hortum Azak köyünde da caminin minaresini yıktı. Tarihi taş duvarla örülü minare tuzla buz olurken, minarenin şerefesi de yüzlerce metre uzağa uçtu.

Köy imamı Abdurrahman Yusufoğlu, kendisinin olay esnasında köyde bulunmadığı fakat köye geldiğinde gördüğü manzara karşısında şaşırıp kaldığını belirtti. Tekerlekli morgu da ters çeviren hortumun cami duvarına yaslandığını söyleyen Yusufoğlu, “Hortumun gece gelmesi ve o sırada herkesin evinde olması büyük bir faciayı önledi. Ölen ya da yaralananın olmaması bizi sevindirdi.” dedi.

Hortum anını gören Casim Bulut ise, “Bir ateş topu gibiydi. Bir anda etrafı sardı ve önüne ne kattıysa götürdü. Çok korktuk.” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Çetin Bilgir de köye giderek vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.