Hrant Dink davasında görüntü kaydı alınacak

Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın bugün yapılacak 3'üncü duruşmasında ses ve görüntü kaydı yapılacak.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın bugün yapılacak 3’üncü duruşmasında ses ve görüntü kaydı yapılacak.

Aralarında O.S.’nin de aralarında bulunduğu 19 sanığın yargılandığı dava için Beşiktaş’taki İstanbul adliyesi ve çevresinde güvenlik önlemleri alındı.

14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya girişlerde üst araması ve kimlik kontrolleri yapılıyor.

Güvenlik önlemleri çerçevesinde resmi ve sivil çok sayıda polis görev alıyor.

Adliyenin yanında bulunan otoparka da güvenlik gerekçesiyle sivil araçların girişi yasaklandı.

Bugünkü duruşmaya 8’i tutuklu, 19 sanığın katılması bekleniyor. Duruşmada ilk kez bir sivil mahkeme tarafından kameralı kayıt sistemi kullanılacak. Mahkeme heyeti yazılı tutanak yerine duruşmada yaşananları ve sanıkların söylediği her kelimeyi kameraya kaydettirecek.

Sistem sivil mahkemede ilk kez kullanılacağı için müdahil avukatlar ve mahkeme heyeti duruşma öncesi prova yapacak.

Bir önceki duruşmada tetikçilikle suçlanan O.S. dinlenmişti. O.S. kendisini cinayete Yasin Hayal’in azmettirdiğini söylemişti. Bugünkü duruşma, iki kilit ismin konuşacak olması bakımından önemli.

Polis muhbiri Erhan Tuncel ve O.S.’yi yönlendirmekle suçlanan Yasin Hayal’in vereceği ifade, cinayetin arkasında, tutuklular dışında başka isim ya da isimlerin bulunup bulunmadığı açısından kritik önem taşıyor.

Dink ailesinin avukatları, dosyada çok önemli belge ve bilgi eksikleri olduğunu düşünüyor.

Avukatlar, polis muhbiri Tuncel’in O.S. ve arkadaşları hakkında üstlerine ilettiği istihbarat raporlarının istenmesini talep edecek.

Mahkeme heyeti bu raporlardan, cinayet planının ne kadar önceden bilindiği, nasıl bir ilişki ağı olduğu, polis ve jandarma görevlilerinin olayda ihmali ya da yönlendirmesi olup olmadığını anlamaya çalışacak.

Müdahil avukatlar, 3’üncü duruşmada, sanıklarla Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) gençlik örgütlenmesi Alperen Ocakları arasında bağlantı olup olmadığının araştırılmasını da isteyecek.