Hrant Dink davasında tahliye!

Gazeteci Hrant Dink cinayeti ile ilgili davada önemli gelişemeler yaşandı.

Gazeteci Hrant Dink cinayeti ile ilgili kamu görevlilerinin ihmali davasında 5 sanığın tahliyesine karar verildi. Duruşmada, tutuklu sanıklar ve avukatları ile müdahil Hrant Dink ailesi avukatlarının talepleri alındı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in  öldürülmesine ilişkin 16'sı tutuklu, 10'u firari 85 sanıklı davanın 15.  duruşmasında, dönemin İstanbul Jandarma Komutanlığı görevlileri Bekir Yokuş,  Ecevit Emir, Emre Cingöz, Hacı Şerif Şimşek ve Şeref Ateş'in tahliye edilmesine  karar verildi.

Tutuklu sanık ve avukatları, tahliye talebinde bulundu.

Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu ise İstanbul Emniyet  Müdürlüğü ve İstanbul Jandarma Komutanlığı'nda bugüne kadar Hrant Dink ile ilgili  yapılan tüm işlem kayıtlarının mahkemeye gönderilmesi için yazı yazılmasını talep  etti.

Görüşü sorulan İstanbul Cumhuriyet Savcısı,  tutuklu yargılanan  dönemin İstanbul Jandarma Komutanlığı görevlileri Bekir Yokuş, Ecevit Emir, Emre  Cingöz, Hacı Şerif Şimşek ve Şeref Ateş'in tahliye edilmesine karar verilmesini  istedi.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu  yargılanan sanıklardan, dönemin İstanbul Jandarma Komutanlığı istihbarat şube  görevlileri Bekir Yokuş, Ecevit Emir, Emre Cingöz, Hacı Şerif Şimşek ve Şeref  Ateş'in tahliyesine karar verdi. Heyet bu sanıkların tahliyesini, "HTS  kayıtlarındaki baz bilgilerinin cinayet tarihi, saati ve yeriyle örtüşmemesine,  Adli Tıp Kurumu'ndan gönderilen 10 Ekim 2017 tarihli raporda, 'olay mahallinde  (Şişli) olduğu iddia edilen kişilere ait görüntülerin sanıklarla uyuşmadığı'  bilgisinin yer almasına ve tutuklu kaldıkları süreye" göre kararlaştırdı.

Tahliye edilen sanıklarla ilgili yurt dışına çıkış yasağından oluşan  adli kontrol tedbiri uygulanmasını da kararlaştıran heyet, diğer 11 tutuklu  sanığın bu hallerinin mevcut delil durumuna göre devamına hükmetti.

Hrant Dink ailesinin avukatı Bakırcıoğlu'nun talebi doğrultusunda  Hrant Dink ile ilgili geçmiş dönemde telefon dinlemesi olup olmadığının Bilgi  Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) sorulmasını karara bağlayan heyet,  yine avukat Bakırcıoğlu'nun, "Hrant Dink ile ilgili bu zamana kadar yapılan  işlemlerle ilgili tüm belgelerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Jandarma  Komutanlığı'ndan istenilmesi" talebini de kabul etti.

Heyet duruşmayı, sıralı yapılmak üzere 29 ve 30 Ocak ile 1 ve 2 Şubat  2018 tarihlerine erteledi.

TRT