Hristofyas neden memnun değil?

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın ve Rum yetkililerinin, Ban'ın Talat ile makamında görüşmesinden dolayı rahatsız olduğu belirtildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile Lefkoşa ara bölgede yapılan ortak basın toplantısının ardından Türk Ajansı-Kıbrıs’a (TAK) değerlendirmede bulundu.

BM Genel Sekreteri ile görüşmesinin Cumhurbaşkanlığı’nda yapılması konusunda, “Bizi başka bir mekana zorlasalardı görüşme olmazdı, ziyaret fiyasko olurdu” diyen Talat, Rum siyasi partilerin konuyla ilgili tepkileri üzerine BM’nin açıklama yapmasına ise “Bu gerçekten üzücü. Bu tür mantıksızlıklara olumlu yaklaşım gösterirseniz sonunda tepenize binerler” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Ban ile yüz yüze görüşme

Bugünkü temasların iyi geçtiğini, Genel Sekreter Ban ile yüz yüze görüşme imkanı bulduklarını belirten Talat, “İlk defa Genel Sekreter iki tarafı birlikte dinlemiş oldu. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kıbrıs Türk tarafının çözümü güçlü bir şekilde istediğini ve sorumluluklarının da bilincinde olduğunu sürekli tekrarladığını, ancak tek başına bunun söylenmesinin karşı tarafı inandırmaya yetmeyebileceğini ifade eden Talat, “Ama bir araya gelip ve bunu gözlemleyince daha inanılır oluyor. Bugünkü temaslar Genel Sekreter’in Türk tarafının Kıbrıs’ta çözümü ne kadar istediğini, ne kadar çabaladığını ve aktif olduğunu gözlemlemesini sağladı” diye konuştu.

Konularla ilgili derinlemesine tartışma imkanı bulamadıklarını, ancak genel hatlarıyla yakınlaşılan noktaları ve farklılıkları dile getirdiklerini kaydeden Talat, temasların faydalı olduğunu ifade etti.

Hükümet ve partilerle görüşme

Genel Sekreter’in hükümet ve siyasi partilerle bir araya gelmesinin de önemli olduğunu vurgulayan Talat, zamanın kısa olması nedeniyle uzun tartışmalar yapılamadığını, ancak Kıbrıs Türk tarafının tutumunu ortaya koyduğunu söyledi.

Talat, BM heyeti ile Kıbrıs Türk müzakere heyetinin yararlı sohbetler yapma imkanı da yakaladığını kaydetti.

Önlerinde iki etkinlik daha bulunduğunu, bu akşam resepsiyonda ve daha sonra da yemekte konuşmaya devam edeceklerini belirten Talat, yemeğin müzakere heyetleri arasında olacağını ve konuları derinlemesine konuşacaklarını ifade etti.

Rum tarafının takıntısı

Rum siyasi partilerinin BM Genel Sekreteri’nin Cumhurbaşkanlığı’na gelişini protesto amacıyla resepsiyona katılmama kararını da değerlendiren Talat, “bu takıntının Rum tarafında çok uzun zamandır bulunduğunu, ancak sürekli de değişiklik gösterdiğini” belirtti.

“Bir zamanlar resmi olarak 1960’dan sonra Cumhurbaşkanlığı muavinliği olan bu binaya gelişe itirazları yoktu, sonradan yapılmış yandaki binaya itirazları vardı” diyen Talat, sonradan bunun değiştiğini, yandaki binaya itirazlarının kalktığını ve resmi binaya itiraz etmeye başladıklarını anlattı.

Talat, “Burası resmi konut değilmiş. Halbuki herkes biliyor ki burası hem çalışma yeri, hem de konuttur. Bu binanın üst tarafı konuttur. Hiçbir çalışma ofisi yoktur. Öteki taraf da aynı şekilde konuttur. ‘Burada olur, orada olmaz’ gibi iddialar çok mantıklı değil ama zaten Rum tarafından her zaman mantıklı davranışlar bekleyemezsiniz. Nitekim bu konuda da öyle oldu” dedi.

Geçmişte birçok Genel Sekreter ve devlet adamının cumhurbaşkanlığına gelip gittiğine de dikkati çeken Cumhurbaşkanı Talat, bu binanın cumhurbaşkanının çalışma mekanı olduğunu vurguladı.

“Diyelim ki biz bu binadan vazgeçip dışarıda bina yaptık. O zaman ne olacak?” diye soran Talat, “O zaman Girne’deki evimde mi görüşme yapacağım. Ne kadar tuhaf bir istek bu” dedi.

“Zorlama olsaydı fiyasko olurdu”

Bunların konu yapılıp BM Genel Sekreteri’nin protesto edildiğini ve BM’ye açıklama yapma baskısı yapıldığını, BM’nin de onlara kapılıp açıklama yaptığını ifade eden Talat, “Bu gerçekten üzücü. Bu tür mantıksızlıklara olumlu yaklaşım gösterirseniz sonunda tepenize binerler” diye konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, şöyle devam etti:

“Zamanında Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos bu binaya ziyaretleri yasakladığında, eğer AB üyesi ve diğer ülkelerin dışişleri bakanlıkları ‘ne diyorsun, hadi oradan’ deseydi, bugün bu sorunlar yaşanmazdı. Ama demediler, onun mantıksız yaklaşımını tolere ettiler, sonuçta da bugün dünyanın tepesindeki adama meydan okuyabiliyorlar, kendisini kapıda karşılamıyorlar, bir anlamda hakaret ediyorlar. Bu, mantıksızlığın tolere edilmemesi gerektiğini gösteriyor. Tolere ederlerse tepesine binecekler. Eğer BM Genel Sekreteri bu tutumu kabul etseydi ve bizi başka bir mekana zorlasaydı, görüşme de olmayacaktı ve kaos doğacaktı. Ziyareti fiyasko ile sonuçlanacaktı. Rumların bu konudaki takıntılarının son bulmasını diliyoruz.”

Rum lider Hristofyas, Ban’ın, Cumhurbaşkanı Talat ile makamında görüşmesine tepkisini, Ban’ı Rum başkanlık köşküne gelişinde kapıda karşılamayarak göstermişti.

Bazı Rum siyasiler de bu akşamki resepsiyona katılmayacaklarını açıklamıştı.

Hristofyas memnun değil

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüşmesinin, Kıbrıs Rum hükümeti için ”rahatsızlık yaratan bir olay olduğunu” söyledi.

Rum haber ajansına göre, Hristofyas, Ban’la görüşmesinde, Rum hükümetinin bu konudaki rahatsızlığını ifade etti.

Hristofyas-Ban görüşmesinden sonra BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, bir açıklama yaparak, “BM’nin adada tek ‘Kıbrıs cumhuriyeti’ni tanıdığını ve Ban’ın Talat’ı Kıbrıs Türk toplumu lideri olarak tanıdığını” belirtti.

Downer, “BM Genel Sekreteri’nin Talat’la yaptığı görüşmenin yerinin önemli olmadığını da” kaydetti.

Hristofyas, Talat’la görüşmesinin ardından kendisi ile görüşmeye gelen Ban’ı kapıda karşılamayarak tepkisini ortaya koymuştu.

Dimitris Hristofyas, Ban-Talat görüşmesinin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasından dolayı, ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Başkanı Nikos Anastasiades, AKEL Genel Sekreteri Andros Kyprianou, Demokratik Parti (DİKO) Başkanı Marios Garoyan ve Sosyalist EDEK partisi Başkanı Yannakis Omirou ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptı.