HSYK Başkanvekiline ‘ders’ gibi cevap!

"1980 Anayasası yürürlüğe girdiğinden bugüne 16 kez değişiklik olmuş. Devletin çatısı mı çökmüş?"

Bakan Çelik’ten, HSYK Başkan Vekili Özbek’in sözlerine tepki: `Türkiye Cumhuriyeti çadır devleti değil ki, çöksün. 1980 Anayasası yürürlüğe girdiğinden bugüne 16 kez değişiklik olmuş. Devletin çatısı mı çökmüş?’

HSYK ve hükümet arasındaki karşılıklı söz düellosu sürüyor.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek’in anayasa değişikliğiyle ilgili “Taslağın bu şekilde geçmesi, devletin temeli ve çatısının çökmesi demektir” sözlerine tepki göstererek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti çadır devleti değil ki çöksün. Bunlar gereksiz, lüzumsuz, çatışmaya dönük hoş olmayan değerlendirmeler” dedi.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere bugün Isparta’ya geldi. Vali Ali Haydar Öner ve diğer protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Çelik, ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada anayasa değişikliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek’in “Taslağın bu şekilde geçmesi devletin temeli ve çatısının çökmesi demektir” açıklamasına tepki gösterdi. “Türkiye Cumhuriyeti Devleti çadır devleti değildir ki çöksün” diyen Bakan Çelik, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin köklü bir devlet olduğuna vurgulayarak şunları söyledi:

“Atılan adımlara, `devlet çökecek’ gibi yapılan yaklaşımlara abartı bile demiyorum. Gereksiz, lüzumsuz, çatışmaya dönük değerlendirmelerdir, bunlar hoş şeyler değil. Devletin kademelerinde olan sorumluluk sahibi insanların çok daha dikkatli dil kullanmaları gerekiyor. Onun için bunlara katılmamız mümkün değil. Anayasa değişikliği 16 kez olmuş Türkiye’de. 1980 Anayasası yürürlüğe girdiğinden bugüne 16 kez değişiklik olmuş. Devletin çatısı mı çökmüş? Bunu söyleyenler de farklı görüş beyan edenler de, dolayısıyla herkes ittifakla anayasanın değiştirilmesi hususunda fikir ve görüş beyan etmiştir. Anayasa değişikliği konusunda milletimizin yüzde 99’unun da ittifak içinde olduğu inancındayım. Buradaki kavga `sen değiştiremezsin, ben değiştiririm’ mücadelesidir. Türkiye 2010 yılında bunları konuşmamalı. Demokrasi kültürü ülkemizde iyiden iyiye oturmuştur. Bunu da hazmetmemiz gerekiyor. Milletten de korkmamak lazım. `73 milyon insan yanılacak, ben doğruyum’ gibi bir yaklaşım hele hele hiç doğru değildir. Milletimiz tarih boyunca aldığı tüm kararlarda hiç yanılmamıştır. Millete güvenelim.”

ALEVİ VE ROMANLARI KONUŞTU

Konuşmasında Alevi ve Romanların sorunlarına da yer veren Bakan Çelik, “Roman vatandaşlarımızla ilgili konut çalışmaları başlamış bulunuyor. Vilayetler ve belediyelerden gelen arsa sorunu çözülmüş yerlerde hızlı bir şekilde proje çalışmaları tamamlanıyor. 15 ay içinde konut teslimi yapılacak. Bu vatandaşlarımızın bizden talepleri apartman değil. Tek katlı veya iki katlı konutlardır” dedi.

Alevilerle ilgili de gündemlerinde 3 konu olduğunu belirten Bakan Çelik, “Madımak, Din Kültürü Dersleri ve isteğe bağlı din dersi ile cemevlerinin statüsüyle ilgili son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Onlara da bir çözüm yolu bulacağız” diye konuştu.

Bakan Çelik, valiliğin ardından sırasıyla belediyeyi, müftülüğü ve Ak Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Bakan Çelik, akşam saat 19.00’da ise ‘Türkiye Buluşmaları’ adı altında Süleyman Demirel Kongre Merkezi’nde halka hitap edecek.