HSYK’nın paketle ilgili ilk cevabı ‘kriz’ oldu

HSYK'nın pakete ilk cevabı Ergenekon sanıklarıyla içli dışı olan Ali Suat Ertosun eliyle kriz çıkarmak oldu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Anayasa paketi ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Birinci hedefin HSYK olduğu görüldü. Sanıyorum bundan sonra belki bizim de bazı şeyleri ifade etme imkanımız olacaktır” demişti.

ERTOSUN YİNE SAHNEDE

HSYK’nın pakete ilişkin cevabı dün olağan toplantıda kriz çıkarılması oldu. Ergenekon sanıkları ile sık sık görüştüğü tespit edilen kurul üyesi Ali Suat Ertosun toplantı başlar başlamaz 2010 yılında çıkarılan “2009 yılı güz kararnamesi” taslağında görüşülmeyip geriye bırakılan atama kararnamesi ile 29 Ocak 2010’da gündeme alınıp görüşülmesini istediği ilke kararları ve diğer konulara ilişkin yazılı önergelerinin gündeme alınmasını istedi. Daha önce de krizlere neden olan önergelerin görüşülmesine geçilince Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman toplantıyı terk etti.

MÜSTEŞAR ÖNCE UYARDI

Kahraman’ın bu tür önergelerin verilmesine ve görüşülmesine karşı olduğunu, görüşülmesi durumunda toplantıyı terk edeceğini bildirmesine rağmen Ertosun’un sözlü önergesinin değerlendirmeye alındığı öğrenildi. Kahraman tepki göstererek ayrılınca kurul toplantısı yapılamadı. HSYK hemen basın kuruluşlarına bir metin göndererek toplantının yapılamadığını duyurdu.

ERTOSUN’A SAHİP ÇIKTILAR

“HSYK’nın seçilmiş üyeleri” adıyla yapılan yazılı açıklamada Ali Suat Ertosun’a sahip çıkılması dikkat çekti. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “18 Mart 2010 tarihli gündemde kararname taslaklarıyla ilgili maddeye yer verilmemesi ve bugünkü gündemde de bu konunun bulunmadığının görülmesi üzerine 19 Mart 2010 tarihinde hazırlanan önergelerin iç yönetmeliğin 9. maddesi işletilmek suretiyle gündeme alınması istenmiştir. İlgili mevzuat uyarınca toplanan ve çalışmalarını sürdüren HSYK, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman’ın kurul toplantısını terk etmesi nedeniyle gündemindeki konuları görüşememiştir.”

Bu arada HSYK Başkanvekili Kadir Özbek bir soru üzerine “Sanıyorum bizi gözden çıkardılar, bize kararname çıkarmak istemiyorlar anladığım kadarıyla” şeklinde konuştu. Özbek, Anayasa değişikliğine ilişkin çalışmalarının da sürdüğünü ve sonuçlanması durumunda basın açıklaması yapacaklarını kaydetti.

YENİŞAFAK