Hukukçu bir baskana yakismiyor

YÖK’ün tutumunu elestiren Imamoglu, “Hukukçu bir baskanin olaya daha tedbirli ve ilimli yaklasmasi gerektigini düsünüyorum. Hukuki süreç devam etmektedir. Bu durum aydinliga kavusacaktir. Olaylari bu sekilde tirmandirmamak gerekir. Üniversite de yargi da ülkemizin bas taci kurumlarindandir. Her kurum kendi görevleri islevinde hareket ettigi süre içerisinde problem kalmayacaktir.” dedi.

Yargilama sürecinde insan özgürlük haklari yönünden bazi aksakliklar yasandigini ancak bunun hakimlerin kararlarini etkilemedigini ifade eden Imamoglu söyle konustu: “Yargi görevini yaparken hakimlerin baski altinda oldugunu zannetmiyorum. Hepsi hür iradeleriyle kararlarini vermektedirler. Bu inançla bu meslegi özveriyle yapmaktadirlar. Ancak özgürlük haklari yönünden Hakimler Savcilar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapisi yönünde bir takim tenkitlerimiz var. Bu defalarca dile getirildi. Bunun için bir anayasal düzenleme yapilacak. Ama anayasa degisikliginin kabulündeki zorluklar da belli. Bu yapinin degistirilmesini umuyoruz ve bekliyoruz. Özgürlük haklari yönünden bazi aksakliklar olsa bile hakimler kararlarini hür iradeleriyle vermektedir.”

Imamoglu, 18 yildir Ankara’da Hakim Adaylari Merkezi’nde hakim ve cumhuriyet savcisi yetistirdigini, hakim ve savcilarin adaylarinin üniversitede aldiklari egitimi Hakim Adaylari Merkezi’nde uygulamali olarak gelistirdiklerini belirtti.