Hukukçular Derneği: Zina yeniden suç sayılsın

Hukukçular Derneği Malatya Şube Başkanı Necati Karabay, Türk Ceza Kanunu'na, Anayasaya'ya aykırı olmayacak biçimde zinayı suç sayan maddeler konulması gerektiğini belirtti.

Hukukçular Derneği Malatya Şube Başkanı Necati Karabay, Türk Ceza Kanunu’na, Anayasaya’ya aykırı olmayacak biçimde zinayı suç sayan maddeler konulması gerektiğini belirtti.

Avukat Necati Karabay, yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenci evleri ile ilgili ‘gerekirse yasal düzenleme yaparız’ ifadelerini anımsattı. Böyle bir yasal düzenlemenin tam zamanı olduğunu savunan Karabay, hükümetin zinayı yeniden suç kapsamına alan yasal düzenlemenin de yapılması gerektiğini ifade etti. Karabay, şöyle dedi:

“Hukukçular Derneği olarak, bize göre hükümetin yapabileceği en büyük hukuki düzenleme zinanın yeniden suç sayılmasıdır. Zinanın AB’nin de baskısıyla suç olmaktan çıkartılması AK Parti döneminde yapılan en büyük hatadır. Yenilenen Türk Ceza Kanunu’na, Anayasa’ya aykırı olmayan biçimde zina suç olarak konulmalıydı ama konulmadı. Zina suç olmaktan çıktıktan sonra, stüdyo daire denilen 40-50 metrekarelik küçük dairelerin satışında patlama yaşandı. Bu dairelerin çoğunun zina için kullanıldığı iddia edilmektedir. Yine turizm bölgeleri dışındaki Ankara gibi turizmle alakası olmayan birçok şehirde otel sayılarının artması da zinanın suç olmaktan çıkarılmasından sonra olmuştur. Ünlü bir oteller zincirinin yöneticisi, otellerinde saatlik oda kiralama üzerinde çalıştıklarını söylemiştir. Bu gidişatın iyi olmadığı ortadadır. Ülkedeki aile geleneğine uymayan gelişmeler yaşanmaktadır. Zinanın yeniden suç kapsamına alınması gerekmektedir.”

Toplumun her kesiminin, böyle bir yasal düzenlemeyi istediği kanaatinde olduklarının altını çizen Karabay, “Türkiye’de her yıl gayri meşru ilişkiler sonrası konteynerlere atılan bebek, diri diri mezara gömülen, sokaklarda ölüme terk edilen, aç ve susuz bırakılarak öldürülen bebekler, pencereden atılan, işkence edilen bebek manzaralarıyla karşılaşılmaktadır. Evlilik dışı bebeklere ortam sağlayan, karma öğrenci evlerinin meşru olduğunu kim iddia edebilir. Bebek cinayetlerinin çoğu, özgür öğrenci evlerinin semeresi iken karma öğrenci evlerini kim savunabilir? 17-18 yaşındaki kızlar, bu sorumsuz kişiler yüzünden, şefkat duygusunu tatmadan bebeğinin katili olmasa, çocuk yaştaki kızlar cinayet işlemese, namus cinayetlerine kurban gitmese, bu ülkede her gün birkaç kadın öldürülmese karma öğrenci evleri belki masum görülebilir. Bu durum ortada iken namus cinayetleri kadın intiharları bilindiği halde neden bu evlilik dışı ilişkilere zemin hazırlanıyor? Bu özgürlüğün bedelini, önce bebekler sonra genç kızlar canlarıyla ödüyor. Dernek olarak Meclis’te bulunan tüm partilere, zinanın yeniden suç sayılması için hep birlikte yeni bir yasa çıkartılması çağrısında bulunuyoruz. Bebek ve kadın cinayetlerinin, ölümlerinin sebebi olan karma öğrenci evleri ısrarından vazgeçilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.