Hukukçular: Dershanelerin kapatılması teşebbüs hürriyetine aykırı

Malatya'da Avrasya Hukuk ve Demokrasi Derneği Başkanı Mehmet Turcan, dershanelerin kapatılmasını öngören yasa tasarısının teşebbüs hürriyetine aykırı olduğunu belirtti.

Malatya’da Avrasya Hukuk ve Demokrasi Derneği Başkanı Mehmet Turcan, dershanelerin kapatılmasını öngören yasa tasarısının teşebbüs hürriyetine aykırı olduğunu belirtti.

Avukat Mehmet Turcan, yaptığı açıklamada, dershanelerin kapatılması yönünde düzenleme yapıldığını anımsattı. Turcan, özel bir teşebbüs olan dershanelerin kapatılmasının, liberal demokrasilerde teşebbüs hürriyetinin kısıtlanması anlamı taşıyacağını vurguladı. Turcan, şöyle dedi:

“Ben yaptım oldu’ anlayışını toplumun dün de kabul etmediği bugün de kabul etmeyeceği bilinmektedir. Demokrasiler, parlamenter sistemler toplumu, bireyi, tercihleri önemseyen, tartışan yapılar olduğu görmezden gelinerek, ülkenin eğitim politikasının basit meselelermiş gibi eğitimcilerle muhatap olunmadan, fizibiliteler yapılmadan, toplumun demografik yapısına bakılmadan yapılmaya çalışılan değişiklikler ülkeye, topluma zarar verir. OECD ortalamalarına bakıldığında, eğitimde nerelerde olduğumuz daha iyi anlaşılacaktır. Demokrasi, hukuk devleti adına çoğunlukların güvendiği yönetimlerin bugün üçüncü sınıf dünya ülkelerinin bile tartışmadığı yasak, kapatma anlayışına sürükleyen anlayışlarını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”