Hukukçular genelgeyi eksik buldu

ÇHD Genel Başkanı Yüksel Biçen, Adalet Bakanlığının cezaevlerine yönelik genelgesiyle ''tecrit sorununun tanındığını'' bunun, ''bu konuda atılacak adımların küçük bir bölümünü oluşturduğunu'' savundu.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Hüseyin Yüksel Biçen, Adalet Bakanlığının cezaevlerine yönelik genelgesiyle ”tecrit sorununun tanındığını” bunun, ”bu konuda atılacak somut adımların küçük bir bölümünü oluşturduğunu” savundu.

Ankara’daki bazı sivil toplum kuruluşları adına, DİSK Ankara Bölge Temsilciliğinde basın açıklaması yapan Biçen, ”F tipi ve tecrit konusunda bugün Adalet Bakanlığı’nın somut bir adım attığını” söyledi.

Biçen, şunları kaydetti: ”Yayınlanan genelge, tecrit sorununu tanımakta ve bu konuda atılacak somut adımların sadece küçük bir bölümünü oluşturmaktadır. Ancak bu konunun muhatapları açısından kabul görmesi, yıllardır F tipinde tecride karşı, içeride ve dışarıda verilen kararlı bir mücadele kazanımı olarak kabul edilmelidir.

Hepimiz biliyoruz ki tecride karşı kamuoyu beklentilerinin oldukça gerisinde olan bu adım, tecride karşı mücadeleyi tüm gücümüz ve kararlılığımızla büyütmemiz gerektiğini bizlere yeniden hatırlatıyor.” Biçen, ”Tecride karşı mücadele hepimizin sorunudur ve bu konunun takipçisi olacağız” diyerek ölüm orucu tutanlara, ”Sesimize kulak verin ve sürdürdüğünüz ölüm orucunu bırakın” çağrısında bulundu.