Hukukçulardan Kenan Evren hakkında suç duyurusu

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi, 12 Eylül askeri darbesini yapmaktan pişmanlık duymadığını söyleyen 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Bir televizyon kanalında 1 Mart 2006 günü yayınlanan programda Muğla Üniversitesi öğrencilerinin sorularını cevaplayan Evren, “12 Eylül askeri darbesini yapmış olmaktan hiç pişmanlık duymadım. Yeniden Genelkurmay Başkanı olsam ve aynı şartlar olsa yine darbe yapardım.” demişti.

Bunun üzerine harekete geçen ÇHD İzmir Şube Başkanı Aysu Koç, “Kenan Evren’in suç işleme konusundaki rahatlığı bir kez daha görüldü. 1982 Anayasası’na iliştirdikleri adı geçici, yürürlülüğü kalıcı 15. maddeyle askeri darbelerin 1980 yılında yürürlükte bulunan ceza kanunundaki karşılığı olan 146 ve 147. maddelerini ihlal edenler, bugün rahatlıkla, ‘Olsa yine yapardım.’ diyebilmektedir. Darbe sonrasında işkencede, cezaevlerinde, idam sehpalarında öldürülen insanların yakınlarının gözünün içine bakarak işledikleri suçları haklı gördüklerini söylüyorlar. Darbeci Kenan Evren, yine darbecilerin yaptığı 1980 Anayasası’nın geçici 15. maddesindeki yargı bağışıklığını 26 yıl sonra kullanabileceği inancıyla 12 Eylül 1980 ve sonrasında kendisinin ve kendisiyle birlikte hareket edenlerin suçlarını övmekte ve yeni darbelerin yapılmasının gerekli olabileceği mesajını topluma ve yöneticilere vermektedir.” dedi.

Toplum vicdanında yargılanan ve mahkum olan darbecilerin, tıpkı Yunanistan, Arjantin ve Şili’de olduğu gibi bir an önce yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini ifade eden Koç, “Bu konuda hazırlanmış bir iddianamenin işleme konulmayıp suç duyurusu olarak kabul edilerek takipsizlik kararı verildiği bilinmektedir. Bugüne kadarki en somut yargılama girişimi de bu şekilde boğulmuş bulunmaktadır. Derneğimizce Kenan Evren’in 1 Mart 2006 günü televizyon yayını aracılığıyla kendisinin ve diğer darbecilerin suç teşkil eden eylemlerini öven konuşmalarından dolayı TCK’nın 215. maddesinde düzenlenen, ‘suçu ve suçluyu övme’ fiilinden dolayı ayrıca yargılanması ve cezalandırılması gerektiğinden hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.” şeklinde konuştu.