‘Hükümet artık sektörel alanlarda yeni stratejiler geliştirmeli’

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Hükümetin artık sektörel alanlarda yeni stratejiler geliştirmesi gerektiğini ifade ederek, "Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yerli ve yabancı sanayiciler yatırım yapmalı" dedi.

TÜSİAD’ın ziyaretleri daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep Sanayi Odası ve Ticaret Odası ile devam etti.

Sabancı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ziyareti esnasında, bekleme salonunda gazetecilerin ısrarlı sorularına cevap vermekten kaçındı. Ekonomi ile ilgili açıklamaları başkanın yanında yapacağını ifade eden Sabancı, “Hep siz bana soruyorsunuz. Bu defa da ben size soracağım” diyerek eline aldığı mikrofon ile gazetecilere ülke ekonomisini sordu.

Hükümetin ve devletin artık sektörel alanlarda yeni stratejiler geliştirmesi gerektiğini ifade eden Sabancı, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yerli ve yabancı sanayicilerin yatırımlar yapması gerektiğini söyledi. Bunun için sanayiciye farklı politikalarla teşvik verilmesinin şart loduğunu belirten Sabancı, işsizlik sebebiyle başka sorunlar çıkartanlar için teşviğin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin AB sürecinde yoluna emin adımlarla devam ettiğini belirtten Sabancı, “Bu doğrultuda ilerleyen Türkiye’ye birgün AB ülkesi olarak görmek istiyoruz” dedi. Zaman zaman İstanbul dışına çıkarak Anadolu’da bir takım ziyaretlerde bulunduklarını belirten Sabancı, bu ziyaretlerin diğer kentlerde devam edeceğini sözlerine ekledi.